Folytatjuk sorozatokat. Az előző részben a vezeték nélküli egérről, a külső hangfalakról, a tartalék akkumulátorokról és a PowerBank akkutöltőről írtunk: Laptop kiegészítők és tartozékok. További hasznos hardvereszközök.
Notebook alátét vagy állvány hűtőventilátorral
A laptophasználat egyik állandó problémája a túlmelegedés. A nagy teljesítményű processzorok, videokártyák hőtermelése jelentős, hiába szerelik hőelvezető bordázatra és hiába hűtik belső ventilátorok – a gépek kompakt felépítése nem kedvez a hőleadásnak. Alátétekre, állványzatokra azért van szükség, hogy megfelelő legyen a noteszgép hűtése, különösen akkor, amikor az elektronikai eszköz ventilációs nyílásait valami (pl. pokróc vagy párna) könnyen elzárhatja. Egy megfelelő alátét akkor is hatékony lehet, ha nincs külön ventilátor benne, a szabad alsó légáramlás nagyon sokat segíthet a túlmelegedés megakadályozásában. A nem túl kényelmes vízszintes állás is módosítható a tetszőleges szögű emelést is lehetővé tevő alátétekkel.
De más miatt is szükségünk van laptopállványra. Az ilyen kiegészítő segítségünkre van abban, hogy kanapéra dőlve vagy kedvenc fotelünkben ülve játsszunk, nézzük a kedvenc filmsorozatunkat vagy végezzük a munkánkat. Különösen az fogja örömét lelni benne, aki egész nap egy irodában görnyed számítógépe előtt és otthon szeretné kinyújtani – vagy éppen ágyában felülve maga alá húzni a lábát. Úgy állíthatjuk be komputerünket, hogy annak kijelzője megfelelő pozícióba kerüljön, és megerőltetés nélkül tudjunk szöveget beírni a billentyűzeten. Élvezet így a levelezésünket lehívni és válaszainkat megírni, főleg ha ágyba hozza kedvesünk a reggeli kávét
Teljes méretű magyar billentyűzet
A korábban kibocsátott laptopok és néhány jelenlegi modell is olyan billentyűzettel rendelkezik, amelynek klaviatúrájáról hiányzik néhány billentyű, például nem rendelkezik beágyazott numerikus billentyűzettel, hiányoznak egyes funkciógombok – és legtöbbször a hosszú ékezetes magyar betűk is. Azok munkáját, akik az asztali számítógép klaviatúrájához voltak szokva, lassítja az ilyen laptop billentyűzet.
Gondot okoz az is, ha a notebook klaviatúra csak angol betűket tartalmaz, ilyenkor is érdemes egy olyan 103 vagy 101 gombos QWERTZ elrendezésű magyar billentyűzetet csatlakoztatni a laptophoz, amely az összes ékezetes karaktert megjeleníti. Ilyenkor persze nemcsak a hardvereszköznek, hanem a szoftver-támogatásnak is megfelelőnek kell lennie, azaz telepíteni kell a magyar billentyűkiosztást biztosító programot. Szükség esetén ebben a szakboltok vagy szervizműhelyek munkatársai lehetnek segítségünkre.
Vannak, akiknek igénye támad egyéb különlegességekre is. Ilyen a gépelő kéz szögállásához jobban igazodó, osztott mezejű, számos vezérlőgombbal ellátott ergonomikus klaviatúra. Nekik is ajánljuk az olyan a külső billentyűzet, amely többet tud és kényelmesebb a noteszgép saját tasztatúrájánál. Az ilyen eszközök minden olyan hordozható számítógéphez csatlakoztatva használhatók, amelyek USB-porttal rendelkeznek.
USB-vel csatlakozó egyéb praktikus eszközök
Mini porszívó billentyűzethez
Ha nem étkezünk a számítógépünk használata során, még akkor is belekerül a billentyűzet közzé a por és más szennyeződések. Ez nemcsak a notebook látványát teszi taszítóvá, de egy idő után a működését is lassítja, akadályozza. Egy mini USB-porszívóval könnyedén eltávolítható a szennyeződés a billentyűzet gombjai közül, de megtisztítható a portól a monitor és az asztal felülete is. Vannak akkumulátorról üzemelő porszívók is, de ezek állandó töltéséről könnyű megfeledkezni, így praktikusabbak azok, amelyek táskagépünk USB-portjáról szedik az áramot. A porszívó zsákjának kiürítésekor még a pedáns, tisztaságmániás felhasználók is meg fognak lepődni, hogy a készülékükben mennyi szemét volt.
USB lámpa éjszakai laptophasználathoz
Ha olyan körülmények között kell dolgozni, ahol nincs megfelelő világítás, vagy valamiért hálózatról működő lámpát nem tudunk használni (például: hogy ne zavarjuk alvó családtagjainkat), akkor szükségünk lehet egy USB-LED fényforrásra, amely tökéletesen megvilágítja a munkaterületet. A lámpa USB-portról üzemel, kis mérete miatt elfér a laptoptáskában. A gégenyak segítségével egyszerűen beállítható a kívánt pozícióba. A lámpákhoz általában kapcsoló is tartozik.
USB elosztó több hardvereszköz egyidejű használatához
Számos notebook modell nem dicsekedhet megfelelő számú USB-porttal. Ha egyszerre több USB kimenetre van szükségünk (a kiegészítők többsége USB-portról működik), akkor a gépen lévő portok száma biztosan nem elég. Ezt a hiányosságot hivatott pótolni az USB elosztó vagy USB Hub. Az elosztók 4 vagy annál is több kimenettel rendelkeznek, így az itt felsorolt külső eszközök és tartozékok közül is bármilyiket üzembe helyezhetjük.
Külső DVD-meghajtó
Maga a CD és DVD mint adattároló lassan kimegy a divatból, így az újabban gyártott laptopok többsége már nem rendelkezik DVD-meghajtóval. Vásárláskor ezt sokan nem veszik figyelembe, mivel az utóbbi időben már erre az eszközre egyre ritkábban van szükség. Mindazonáltal, ha egy DVD-n tárolt filmet szeretnénk megnézni, vagy merevlemezre szeretnénk menteni egy régebbi audiocédé anyagát, mert a Depp Purple vagy a Pink Floyd lemezeit valaha így vásároltuk meg, akkor a még legmodernebb laptoppal is kudarcot vallunk. Tehát a teljes értékű használathoz szükségünk lehet egy külső DVD-meghajtóra.
USB-s winchester – külső tárhely
Még egy probléma, mellyel a táskaszámítógép-tulajdonosok szembe találják magukat a készülékük használata során: kesereghetnek a soha nem elegendő tárhely miatt. Erre megoldás lehet egy néhány száz gigabájtos külső merevlemez. Alternatív megoldás lehet egy pendrájv (hordozható adattároló), amely kis mérete miatt könnyen szállítható, igaz ebben az esetben be kell érnünk 16–64 gigabájtnyi tárhellyel. Ha állandó internetkapcsolat mellett dolgozunk, akkor a Google vagy más szolgáltatók által kínált ingyenes felhőtárhely használata is jó módszer a külső adattárolásra.
Olvass tovább