Tudta, hogy az infrapanel-fűtés kiválóan kombinálható napelemekkel? Több szempontból is ideális párost alkotnak:
Hatékonyság: az infrasugárzó panelek közvetlenül a tárgyakat és a személyeket z embereket melegítik, nem a könnyen felszálló levegőt. Ez energiatakarékosabbá teszi őket, mint a hagyományos fűtési rendszereket, amelyek a levegő felmelegítésével működnek. A napelemek pedig tiszta és megújuló energiát biztosítanak az infrapanelek működtetéséhez, ezáltal csökkentve a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget és a károsanyag-kibocsátást.
Fűtéstechnikai szakemberek véleménye szerint az infrasugárzók energiahatékonysága optimális esetben 93-98 százalék, azaz közelíti az ideális 100%-ot. Ez voltaképp azt jelenti, hogy az elektromos áram energiájának igen nagy részét érezhető hőenergiává alakítja. A technológia titka pedig abban rejlik, hogy az infravörös sugarakat kibocsájtó fűtőtest nem a levegőt melegíti fel első lépcsőben, hanem a szilárd felületű tárgyakat (falak, padlózat, plafon, bútorok), és a második lépcsőben ezek melegítik fel a levegőt. Ennek köszönhetően viszonylag alacsonyabb léghőmérsékleteknél is magas hőérzetet vált ki azoknál, akik a sugárzási zónában tartózkodnak.
Az infrasugárzás mibenléte
Az infravörös sugárzás része az elektromágneses hullámspektrumnak, akárcsak a mobilunkat működtető mikrohullám vagy a látható fény. A köztük fennálló különbség a frekvenciájukban mutatkozik meg. A látható fény gyorsabban rezeg (hullámhossza sokkal rövidebb), mint az infrasugár, amelynek hullámhossza mikron nagyságrendű, míg például a rádióhullámok hullámhossza méteres vagy akár kilométeres nagyságrendben mérhető.