Notebook hibák megelőzése: akku, töltő, billentyűzet és csatlakozók

Óvintézkedések a laptop meghibásodásának megelőzésére – 2. rész

<< 1. rész: A laptop kijelzőjének és merevlemezének megóvása

3. rész: Meghibásodások elkerülése: alaplap, ventilátor, gépház >>

Cikksorozatunk témái: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Ventilátorok; 7. Gépház; 8. Alaplap. Ebben a részben a csatlakozókkal, az akku töltésével és a klaviatúrával foglalkozunk

A csatlakozók és gyakori meghibásodásaik

del laptop csatlakozó
A Dell Latitude E6420 laptop csatlakozói

A csatlakozók és portok olyan interfészek, amelyek segítségével a notebook kapcsolódik a külső tárhelyekhez, kimeneti és bemeneti  egységekhez (egér, billentyűzet, mikrofon), beltéri egységekhez, kis elektronikai készülékekhez (fülhallgató, webkamera, egér). A notebook tévékészülékhez vagy pótmonitorhoz csatlakoztatva további információcserére képes, következésképpen csatlakozók hiányában a felhasználhatósága is csökken. Kis túlzással úgy is fogalmazhatunk, hogy nélkülük a laptop nem működik, mivel a töltő is rajtuk keresztül kapcsolódik az akkumulátorhoz. Sérülésük rosszabb esetben rövidzárlatot okozhat, ami az alaplap és a számítógép egyéb elemeinek tönkremenéséhez vezethet. A ha időben fordulunk hozzá, a szervizben a szakember könnyen megjavítja vagy kicseréli a meghibásodott csatlakozót.

Ahhoz, hogy elkerüljük az eszközeink sérülését, ne hordozzuk, ne szállítsuk őket a hozzájuk kapcsolt perifériákkal – egér, pendrájv, töltő stb. – együtt, hanem a gép elmozdítása előtt húzzunk ki mindent, tegyük szabaddá a portokat. A portok akkor is használhatatlanná válhatnak, ha a hordozható számítógépünkre saját tömegénél jóval nehezebb tárgyat helyezünk. A legtöbb érintkező csatlakoztatása nem igényel jelentős erőkifejtést, ezért legyünk körültekintőek, ha például egy USB berendezés rácsatlakozása során ellenállást érzünk. Ilyenkor ellenőrizni kell, hogy pl. a pendrájv feliratos oldala legyen felfelé. Ha mindezeket betartjuk, akkor valamennyi adatátvitelt ellátó egységünk összehangoltan fog működni.

Akadozó működést okozhat a csatlakozó érintkezőinek oxidálódása. Ez természetes folyamat, de lassítható, ha gépünket nem használjuk páradús helyen, konyhában, fürdőszobában.

Laptoptöltő és akkumulátor

asus töltő
Asus laptop töltő – Hálózati adapterek, áramellátás

A töltő nemcsak egy olyan tartozéka notebooknak, amely lehetővé teszi annak hálózatról történő működését, vagy amely fenntartja az akkumulátor töltöttségét. Azzal, hogy a hálózati feszültséget a megfelelő szinten tartja, az akkutöltő megvédi a notebookunkat a feszültségingadozásoktól is. A hálózatban bekövetkező feszültségugrálás elleni védelmet a töltő veszi magára, amivel sokszor megóvja a készüléket a károsodástól. A felhasználók gyakran elkövetik azt a hibát, hogy nem eredeti akkumulátor töltőt vásárolnak. Tartsuk mindig szem előtt, hogy ezek a berendezések nem követnek egységes szabványokat, hanem minden gyártó a saját termékére optimalizálja őket.

A szervizközpontokban nemcsak kiválasztják a noteszgépünknek tökéletesen megfelelő töltőt, de a biztonságos és folyamatos működésük garantálása érdekében még elvégzik a tesztelésüket is. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a töltőkészülék kábele is oka lehet a rendszer meghibásodásának: kábeltörés, a szigetelés sérülése zárlatot okozhat.

A laptop akkumulátor telepekkel hasonló a helyzet. A legtöbb notebookmárkához egyedi, megfelelő paraméterű akkumulátor szükséges. Az akkumulátor telepekről és helyes töltésükről részletesebben itt  olvashatunk: helyes laptop akkumulátor töltés.

Hálózati adapterek – , áramellátás

Billentyűzet, klaviatúra

Ez a hardverelem folyamatosan mechanikai hatásnak van kitéve: szöveg bevitele, levelezés vagy a számítógéppel folytatott kommunikáció során, így vagy úgy de a klaviatúrát püföljük. A notebookok felépítése olyan, hogy a klaviatúra meghibásodása legtöbbször annak teljes cseréjével jár, mivel a billentyűzet alapja egy masszív, egységes tömb, és ha sérül, az egészet cserélni kell. Leggyakrabban a legkomolyabb meghibásodások akkor következnek be, ha folyadék kerül a billentyűzetre.

laptop billentyáűzet kávé
Egy rossz mozdulat és kész a baj

Ennek megelőzése érdekében a felhasználónak ajánlatos betartania néhány szabályt: ne fogyasszunk ételt és legfőképpen italt munka közben, és tartsuk mindig tisztán a klaviatúrát. Ezzel nemcsak a laptop billentyűzet tisztaságát őrizzük meg, de azt is elérjük, hogy hosszú ideig üzemképes maradjon az eszközünk.

Egy apró trükk: ha kikapcsoltuk a gépünket, ajánlatos a billentyűzetet lefedni, hogy ne szálljon bele a por. Ha nincs kezünk ügyében erre alkalmas fedlap, egyszerűen fordítsuk hátára: gombokkal az asztal felé.

Olvass tovább

Laptop hibák megelőzése: kijelző, merevlemez

Óvintézkedések a notebook meghibásodásának megelőzésére – 1. rész

A laptop valamennyi alkatrészének megvannak a gyenge pontjai. Ezek ismerete segít abban, hogy elejét lehessen venni a meghibásodásoknak. Cikksorozatunkban azokkal az  óvintézkedésekkel ismerkedünk meg, melyekkel elkerülhető a: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Ventilátorok; 7. Gépház; 8. Alaplap tönkremenése, illetve sérülése. Elsőként a kijelzőpanelekről és háttér-tárhelyekről esik szó.

Laptop kijelző hiba megelőzése

laptop kijelző
Dell XPS 13 ultrabook érintőkijelzővel

A tapasztalat azt mutatja, hogy leggyakrabban a szakszerűtlen és gondatlan használat során megsérült képernyőhibákkal fordulunk a szervizekhez. Nyomás, ütés, a billentyűzeten felejtett ceruza, fülhallgató vagy a felső borítóra helyezett nehéz tárgyak hatására a kijelző sérülhet. Sokszor a tulajdonosok abban a tévhitben ringatják magukat, hogy a gépük pixelessé vált, vakfoltos, becsíkozódott vagy teljesen elsötétült monitora javítható. Legtöbbször csak a szervizben szembesülnek azzal, hogy ezt a nem olcsó eszközt cserélni kell.

gorilla glas kijelző üveg
Ezt a kijelzőt egészen biztosan Gorilla Glass védi

Egyes gyártók nagy szilárdságú Gorilla Glass védőüveggel látják el a képernyőket, amely további védelmet biztosít a noteszgépünk számára.

De mit tehet az a tulajdonos, akinek kijelzőjét nem védi semmi. Először is az eszköz szállításához használjunk megfelelő kiegészítőket: laptop táskát, hátizsákot vagy tokot, amelyek párnázásuknak köszönhetően csökkentik a szállítás közbeni rázkódásokat, megvédik a bennük szállított készüléket a kisebb ütések okozta sérülésektől. Olyan kiegészítőt válasszunk, ahol külön rekesz áll rendelkezésre a laptop, a tablet és a töltő számára.

Ugyancsak ügyeljünk a kijelző helyes tisztítására. A por és szennyeződések eltávolításához használjunk ablaktisztító szert, de közben vigyázzunk arra, hogy a folyadék ne folyjon be a keret alá. Szaküzletekben speciális anyagokat és eszközöket tartalmazó tisztító szettet vásárolhatunk.

Merevlemez, meghajtó: HDD, SSD

laptop SSD - HDD
Laptop SSD és HDD meghajtók

A notebook hagyományos tárhelye a merevlemez. A sokkal gyorsabb és ütésállóbb SSD háttértárak megjelenése ellenére a legtöbb hordozható számítógépen az adatok tárolásáról mind a mai napig HDD meghajtók gondoskodnak. Az ilyen tárolók felépítése olyan, hogy az adatok írása és olvasása során a készülék egyes alkatrészei igen gyorsan forognak. Ezzel magyarázható, hogy a laptopot óvni kell a rázkódástól és ütéstől, mivel a mozgó alkatrészek sérülhetnek, vagy teljesen tönkremehetnek. Az SSD tartós állapotú meghajtó kevésbé sérülékeny, így az a hibamegelőzés egyik módja az is, ha a hagyományos winchestert ilyenre cseréljük noteszgépünkben.

Ha ilyen következne be az adattárolóval, akkor a felhasználó számára nem a merevlemez meghibásodása, és a cseréjével járó anyagi kár jelentené a legnagyobb problémát, hanem a rajta lévő adatok elvesztése. A sérült tárolóról való adat-helyreállítás egy bonyolult és költséges folyamat, amelyre az ezzel foglalkozó műhelyek speciális eszközöket és programokat használnak. Adatvesztéssel járó kellemetlenségektől úgy óvhatjuk meg magunkat, ha folyamatosan biztonsági másolatokat készítünk a fájljainkról, illetve Google-felhőben tároljuk adatainkat.

Olvass tovább

Operatív memória – RAM

Az operatív tároló – RAM memória Az operatív memória egy olyan számítógép-alkatrész, amelytől a műveletek gyorsasága függ. Az operatív tárnak vagy angol neve után RAM-nak (Random Acces Memory – közvetlen hozzáférésű memória) műszaki jellemzői és a gyártó cég alapján számtalan változata létezik. Mint a nevéből is kitűnik, az eszköz a közvetlenül elérhetővé tett fájlok ideiglenes … Olvass tovább

Laptop hardver eszközök

A laptopok (ritkán használt nevükön táskaszámítógépek) vagy notebookok (noteszgépek) legfőbb állandó elemei nagyrészt megegyeznek minden egyéb típusú számítógép alkatrészeivel, így a laptop hardver eszközök más számítógépeknek is alapelemei. De melyek is azok a főbb géptípusok, amelyek azonos funkciójú összetevőiről lesz szó alább. A főbb számítógép-típusok Az asztali számítógépek kialakítása azt szolgálja, hogy asztal elé ülve … Olvass tovább