Mi a processzor? Mi a CPU szerepe?

Processzor - CPU központi feldolgozó egység
A processzor a számítógép központi adatfeldolgozó és vezérlő egysége

Ahogy minden számítógépnek, a laptopoknak is legfőbb funkcionális eleme a processzor. Ismerkedjünk meg vele részletesebben: mit nevezünk processzornak, mi az angol neve és ebből származó, minden nyelvben használatos nemzetközi rövidítése, mi az egység működési elve és melyek a feladatai a komputerműveletek végrehajtásában.

Mi a szerepe és mire szolgál a processzor?

A processzor vagy az angol nevéből származó rövidítéssel CPU – Central Processing Unit (központi feldolgozó egység) a számítógép agya.

Processzornak nevezzük azt az eszközt, amely végrehajtja a számítógépes programokat és vezérli a feldolgozási folyamatokat. A CPU a programutasítások értelmezését és végrehajtását vezérli.

Ez a központi egység a számítógép egyik legfontosabb és a legdrágább alkatrésze is egyben. Minősége, gyorsasága, teljesítménye nagyban meghatározza a komputer működését.

Manapság a processzorok több milliárd tranzisztort és elektronikus logikai elemet tartalmaznak. Mindegyik részegységet – legyen az videokártya, rendszersín stb. – saját processzor vagy processzorok vezérlik. Ezek közül a legfontosabb a központi feldolgozó egység. A CPU-architektúra alapján épül fel az alaplap-architektúra és kerül megtervezésre maga a számítógép-architektúra és -konstrukció.

Minden processzor egy adott számú

  • tárolóegységet (regisztert),
  • aritmetikai-logikai egységet (ALU)
  • és vezérlőegységet (CU)

tartalmaz. A regiszterek a programállapot, a memóriacímek, az adatcímek ideiglenes tárolását végzik a központi feldolgozó egységben. A regiszterek többnyire néhány bájt kapacitású tárolók. Ennek megfelelően a regiszterek többfélék lehetnek: programszámláló regiszter, utasítás regiszter, memóriacím regiszter, memóriaadat regiszter és állapotregiszter. A processzorban  az ALU hajtja végre a matematikai számításokat és a logikai műveleteket.

A vezérlőegység lehívja, értelmezi és végrehajtja a regiszter által tárolt utasításokat, vezérli a számítógép többi egységének működését.

A központi vezérlő egységek saját belső memóriával – cache memóriával – is rendelkeznek. A cache memória vagy gyorsítótár gyorsabb az operatív memóriánál, de lassabb a már fent említett regisztereknél. Célja, hogy a különböző fajtájú memóriák (pl. a gyorsabb operatív tár és a lassúbb merevlemez) közötti sebességkülönbséget kiküszöbölje, így gyorsítva az alkalmazások futtatását.

CPU órajel és teljesítmény

cpu órajel - clock signalA processzor legfontosabb jellemzője az órajel (clock signal). Mértékegysége a korszerű processzorok esetén a GHz (gigahertz). A processzor teljesítményét elsősorban az órajel határozza meg. A 2 GHz-es órajel azt jelenti, hogy a processzor 1 másodperc alatt 2 milliárd műveletet elvégzésére képes. Minél nagyobb az órajel, annál nagyobb a processzor teljesítménye. Ez az állítás teljességgel igaz volt a többmagos processzorok megjelenéséig.

Korábban minden CPU egy maggal rendelkezett. Teljesítményüket hosszú évekig sikerült az órajel emelésével növelni. A fejlesztők egy idő után abba a problémába ütköztek, hogy a frekvencia tovább már nem növelhető. Pontosabban az órajel növelhető, de a processzor hűtése egyre nehezebbnek bizonyult. Ennek az a magyarázata, hogy a frekvencia növeléséhez egyre több feszültséget kellett felvennie a CPU-nak, ami egyre nagyobb hőtermeléssel járt. A mérnökök sokáig törték a fejüket, hogy hogyan tovább? Végül arra jutottak, hogy nem a processzor vastagságát fogják növelni, hanem a területét. A vezérlő egységekbe így került egy mag helyett kettő. A két mag lehetővé tette, hogy két feladatot futtassanak egyszerre.

Jelenleg a kétmagos processzorok a legelterjedtebbek, de az üzletek polcain egyre gyakrabban találkozhatunk három, négy és nyolcmagos architektúrájú CPU-kal is.

A két legismertebb laptop processzor

amd és intel laptop processzorMára a hordozható számítógépek többségét az Intel és az AMD által gyártott processzorokkal szerelik fel. Érdemes tudni, hogy az Intel processzorok energiahatékonysága általában jobb az AMD processzorok effektivitásánál, ezért az ezekkel felszerelt laptopok csendesebben, nagyobb sebességgel és hosszabb élettartam mellett üzemelnek. A hozzáférhető áron beszerezhető Intel Celeron  és Intel Pentium processzorok tudása nagyjából megfelel az AMD márka E1 és E2 szériájú központi feldolgozó egységének. Notebook vásárlása előtt érdemes a processzor és más erőforrások minősége alapján mérlegelni és választani a szaküzletekben vagy webáruházakban elérhető kínálatból. Erről részletesebben itt: Laptop választás méret és teljesítmény alapján.

A legrövidebb meghatározás: Mi a CPU?

A processzor a számítógép központi feldolgozó és vezérlő egysége, mely végrehajtja a gépi programokat, vezérli a kiadott utasítások értelmezését és végrehajtását.

Laptop használata asztali PC gyanánt

Egyre többen használják a mobil PC-t stacionárius komputerként Home Office munkára. Ez esetben érdemes nagy teljesítményű procival ellátott gépet beszerezni, hogy ilyen feladatokra is megfeleljen. Továbbá az akkumulátor használatának szabályai speciálisak, ha asztali gépként szeretnéd használni a noteszgépet.

 


Mikroprocesszor – CPU – Laptop processzor. Kulcsszavak Google-kereséhez: technológia, számítástechnika, processzor mag, cpu laptop proci, órajel, amd és/vagy intel, személyi számítógép, energiahatékonyság  és teljesítmény, clock signal, central processing unit

AMD Sempron SI-42 2.1GHz használt laptop CPUMűszaki segítségszerviz szolgáltatás: Amennyiben lassúnak érzi laptopját, de újat még nem venne, lehetséges fejlesztési opció a nagyobb teljesítményű CPU beszerelése, a laptop processzor csere – feltéve, ha az adott notebook ezt technikailag lehetővé teszi. A kompatibilitással és a cserétől várható eredménnyel kapcsolatban kérje szakemberek segítségét. A szervizekben vásárolt alkatrészeket a javítóműhelyben általában ingyenesen be is szerelik a készülékbe.

“Mi a processzor? Mi a CPU szerepe?” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Szólj hozzá!