Laptop hibák megelőzése: kijelző, merevlemez

Óvintézkedések a notebook meghibásodásának megelőzésére – 1. rész

A laptop valamennyi alkatrészének megvannak a gyenge pontjai. Ezek ismerete segít abban, hogy elejét lehessen venni a meghibásodásoknak. Cikksorozatunkban azokkal az  óvintézkedésekkel ismerkedünk meg, melyekkel elkerülhető a: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Ventilátorok; 7. Gépház; 8. Alaplap tönkremenése, illetve sérülése. Elsőként a kijelzőpanelekről és háttér-tárhelyekről esik szó.

Laptop kijelző hiba megelőzése

laptop kijelző
Dell XPS 13 ultrabook érintőkijelzővel

A tapasztalat azt mutatja, hogy leggyakrabban a szakszerűtlen és gondatlan használat során megsérült képernyőhibákkal fordulunk a szervizekhez. Nyomás, ütés, a billentyűzeten felejtett ceruza, fülhallgató vagy a felső borítóra helyezett nehéz tárgyak hatására a kijelző sérülhet. Sokszor a tulajdonosok abban a tévhitben ringatják magukat, hogy a gépük pixelessé vált, vakfoltos, becsíkozódott vagy teljesen elsötétült monitora javítható. Legtöbbször csak a szervizben szembesülnek azzal, hogy ezt a nem olcsó eszközt cserélni kell.

gorilla glas kijelző üveg
Ezt a kijelzőt egészen biztosan Gorilla Glass védi

Egyes gyártók nagy szilárdságú Gorilla Glass védőüveggel látják el a képernyőket, amely további védelmet biztosít a noteszgépünk számára.

De mit tehet az a tulajdonos, akinek kijelzőjét nem védi semmi. Először is az eszköz szállításához használjunk megfelelő kiegészítőket: laptop táskát, hátizsákot vagy tokot, amelyek párnázásuknak köszönhetően csökkentik a szállítás közbeni rázkódásokat, megvédik a bennük szállított készüléket a kisebb ütések okozta sérülésektől. Olyan kiegészítőt válasszunk, ahol külön rekesz áll rendelkezésre a laptop, a tablet és a töltő számára.

Ugyancsak ügyeljünk a kijelző helyes tisztítására. A por és szennyeződések eltávolításához használjunk ablaktisztító szert, de közben vigyázzunk arra, hogy a folyadék ne folyjon be a keret alá. Szaküzletekben speciális anyagokat és eszközöket tartalmazó tisztító szettet vásárolhatunk.

Merevlemez, meghajtó: HDD, SSD

laptop SSD - HDD
Laptop SSD és HDD meghajtók

A notebook hagyományos tárhelye a merevlemez. A sokkal gyorsabb és ütésállóbb SSD háttértárak megjelenése ellenére a legtöbb hordozható számítógépen az adatok tárolásáról mind a mai napig HDD meghajtók gondoskodnak. Az ilyen tárolók felépítése olyan, hogy az adatok írása és olvasása során a készülék egyes alkatrészei igen gyorsan forognak. Ezzel magyarázható, hogy a laptopot óvni kell a rázkódástól és ütéstől, mivel a mozgó alkatrészek sérülhetnek, vagy teljesen tönkremehetnek. Az SSD tartós állapotú meghajtó kevésbé sérülékeny, így az a hibamegelőzés egyik módja az is, ha a hagyományos winchestert ilyenre cseréljük noteszgépünkben.

Ha ilyen következne be az adattárolóval, akkor a felhasználó számára nem a merevlemez meghibásodása, és a cseréjével járó anyagi kár jelentené a legnagyobb problémát, hanem a rajta lévő adatok elvesztése. A sérült tárolóról való adat-helyreállítás egy bonyolult és költséges folyamat, amelyre az ezzel foglalkozó műhelyek speciális eszközöket és programokat használnak. Adatvesztéssel járó kellemetlenségektől úgy óvhatjuk meg magunkat, ha folyamatosan biztonsági másolatokat készítünk a fájljainkról, illetve Google-felhőben tároljuk adatainkat.

Olvass tovább

Külső merevlemez használata – adatmentés

Mi a teendő akkor, ha a külső tárhely felmondja a szolgálatot?

A külső merevlemezen tárolt adatok kockázatoknak vannak kitéve

Külső tárhely - Asus HDD
Asus külső merevlemez – HDD – 1 TB

A külső merevlemezek a közelmúltban még luxuscikknek számítottak, különösen hogy elég magas árat kellett fizetni értük, ám ma már egyre népszerűbbé váltak. Tehát ma már sokkal megfizethetőbbek és lenyűgöző tárolókapacitást képesek nyújtani, nem ritka az akár 1-2 TB-os külső tároló. Következésképp kézenfekvő a felhasználók számára, hogy az adataikat ezen tárolják, hiszen az asztali vagy a hordozható számítógép merevlemezen vagy a telefon memóriakártyáján mindig több szabad helyre van szüksége van szükség, mint amennyit még nem foglaltak el képeink, videóink. Ráadásul a technológiai fejlődés egyre nagyobb méretű (és persze jobb minőségű) fényképeket és filmeket eredményez, ezért például egy professzionális fényképész az adatai tárolásához egyre nagyobb helyet fog igénybe venni. Egyrészről tehát a külső tárhely használata megoldás a kapacitásbeli problémáinkra.

Másrészről a külső merevlemezek biztonsági megoldást jelentenek az értékes fájljaink számára. Egy ilyen meghajtó nemcsak a kiegészítő tárhely szerepét játszhatja a szokásos merevlemez mellett, hanem biztonsági másolatot is jelenthet munkáinkról, adatainkról, így mindig megtaláljuk fontos dokumentumainkat egy másik példányban is.

Meghibásodás – adatmentés

Mi a helyzet viszont akkor, ha ez a tartalék opció sem érvényes? Bármilyen adattároló eszköz meghibásodhat és ez alól a külső merevlemez sem kivétel. A legnagyobb veszélyt a fizikai sokk jelenti a fájljainkra nézve. A külső meghajtók alapvetően ugyanazt a működési elvet követik, mint a klasszikus merevlemezek, az adatok tárolására szolgáló, egymásra helyezett lemezekre alapozódnak. Közismert tény azonban, hogy a legkisebb sokk hatására is kár képződhet bennük.

Ahhoz, hogy ellenőrizzük a külső merevlemezünk működését, első lépésként csatlakoztassuk a számítógéphez vagy laptophoz, így kiderül, hogy tárolóeszközként jelenik-e meg. Előfordulhat, hogy a meghajtón található fájlok láthatatlanok, ami szintén problémára utal. Nem utolsó sorban megtörténhet, hogy egyes fájlok, bár láthatóak, mégsem hozzáférhetőek. Ha biztosak vagyunk benne, hogy a fájlokat nem másoltuk át másik könyvtárba, nem neveztük át, vagy vittük át egy másik meghajtóra, akkor ideje szakembert hívnunk.

adatmentes - kulso tarhely
Adatmentés külső merevlemezről

Egyes felhasználók elég bátrak ahhoz, hogy szokatlan módszereket vessenek be az adatok visszaállítása céljából, ám nem érdemes extrém technikákkal kísérletezni. Az internetről mindenféle ingyenes szoftver letölthető, ami nem mindig vezet a várt eredményhez, főleg ha nem szakértők használják ezeket. Vannak olyanok is, akik egyből csavarhúzóval esnek neki a készüléknek, ám nem valószínű, hogy ilyen beavatkozás nyomán megoldhatóak lesznek a problémák. Az erre specializált cégek a külső merevlemez-helyreállítási műveleteket, azaz az adatmentést biztonsági szempontból szabályozott környezetben hajtják végre, hiszen a legkisebb por vagy szennyeződés helyrehozhatatlanul károsíthatja az adatokat. Ezért a legfontosabb tanács: vigyük be a külső meghajtót egy laptopszervizbe, az adatmentést bízzuk szakemberre!


Olvass tovább