Tippek a laptop akkumulátor üzemidejének növelésére

Gyorsan lemerül az akkumulátor?

laptop üzemidő növelés
Hogyan növelhető az akkumulátor üzemideje?

Könnyen megeshet, főképp utazások alkalmával, hogy a magunkkal cipelt laptopunk akkumulátora a vártnál előbb kerül lemerültség közeli állapotba. Ráadásul ilyenkor akár az is megeshet, hogy nem találunk töltésre alkalmas konnektort, vagy ami még rosszabb: a töltő nincs kezünk ügyében. Nem érdemes azonban pánikba esni, ilyen esetekre is van néhány apró trükk, amit érdemes bevetni, hogy meghosszabbítsuk a hordozható számítógép működését, az üzemidőt.

Néhány tipp üzemidő hosszabbításra

Hiába érhetőek el manapság már extrém üzemidőt (6-8 órát) ígérő akkumulátorok, ezek a beígért számok gyakran csak álmok maradnak, mert laptopunk energiafelhasználása messze áll az ideálistól. Ahhoz, hogy kihozzuk akkumulátorunkból a maximumot, vagy esetleg alacsony töltöttség esetén megnöveljük az üzemidőt, alább néhány tippet gyűjtöttünk össze ennek érdekében.

Merevlemez karbantartása

Az úgynevezett HDD-k (angolul: hard disk drive) esetén könnyen előfordulhat, hogy az elhanyagoltság növeli az energia felhasználást. Ez azt jelenti, hogy amikor sűrűn használjuk laptopunkat és azon az adatokat jobbra-balra pakoljuk, töröljük, másoljuk ún. „fragmentum” jön létre, amit tekinthetünk adathulladéknak is. Ezek felhalmozódása és lerakódása azt eredményezi, hogy a merevlemezen található adat mennyiség nő, és így töredezetté válik, ami növeli a seekelési időt, vagyis az adatok kinyerését a merevlemez partícióiból. Ezért a régi HDD alapú merevlemezeket szükséges időről-időre töredezettség-mentesíteni, mely folyamat az adat darabkákat eltávolítja és a valódi adatokat is rendezi a könnyebb elérhetőség érdekében. Ez egyrészt gyorsítja laptopunk működését, másrészt jótékony hatással van az energiafelhasználásra is, így érdemes előre gondolkodva ezeket a defragmentálási folyamatokat beiktatnunk, azon időszakokra, amikor elektromos hálózathoz csatlakozik laptopunk.

A modern SSD (solid state drive) esetén erre nem szükséges időt fordítani, hiszen az újabb technológia révén energiatakarékosabbak, kevésbé melegednek és az adat elérési idejük is töredéke a HDD alapú adattárolókhoz képest.

Kapcsoljuk ki a nem szükséges programokat

A modern operációs rendszerek esetén észre sem vesszük, de rengeteg automatikusan induló program is elindul laptopunk bekapcsolásakor. Ezek nem csak a bekapcsolási időt hosszabbítják, de az üzemidőt is csökkenthetik, így érdemes elgondolkodnunk a felesleges programok kikapcsolásán, vagy hibernálásán.

Bluetooth, Wi-fi, HDMI, pendrive kilőve

Fontos energiatakarékos lépés, hogy a szükségtelen egyéb eszközöket is kapcsoljuk ki, illetve válasszuk le laptopunkról. Az esetleg csatlakoztatott telefon, hordozható merevlemez és pendrive mind akkumulátorunk energiájából táplálkozik. Ezért, ha nem használjuk őket, inkább válasszuk le őket gépünkről. Ugyanez érvényes a Wi-fi, illetve Bluetooth modulokra is, amennyiben nem használjuk, kapcsoljuk ki őket, mert még passzív állapotban is merítik az akkumulátortelepet.

Egyszerre egy feladatot végezzünk

Alacsonyabb töltöttségi szintnél igyekezzünk egy feladatra korlátozni munkánkat. A párhuzamosan futó programok (pl.: videó lejátszás, böngésző és irodai program használata) jobban igénybe veszik laptopunkat, emiatt az energiafelhasználás is növekszik. A háttérben ezek is terhelik a processzort, amivel jelentősen csökkenhet az üzemidő. Ráadásul a nagyobb CPU-használat és a megnövekedő hűtési igény miatt felpörgő ventilátor is rövidíti a használati időt.

Csökkentsük a fényerőt

A kijelző panel gyártási technológiájától függően akár fél-egy óra plusz üzemidőt is nyerhetünk, ha annak fényerejét a számunkra elfogadható minimális mértékre állítjuk. Amennyiben LCD panellel ellátott laptoppal rendelkezünk, a fényerő csökkenés látványos üzemidő javulást eredményezhet, hiszen a folyadékkristályos kijelző laptopunk leginkább energiaéhes alkotóeleme lehet. Emellett néhány laptop esetén a billentyűzet is világítást kap. Az energiatakarékosság jegyében érdemes ezt is kikapcsolnunk.

Energiatakarékos üzemmód

Alapvető lépés, hogy ha az üzemidőt szeretnénk kitolni, akkor kapcsoljuk be laptopunk energiatakarékos módját. Ez nemcsak a kijelző fényerejét, de gépünk teljesítményét is visszafogja, így rengeteg energiát spórolhat meg nekünk.

Tartsunk pótakkumulátort

Nem épp költséghatékony megoldás, de megkímél minket az energiatakarékossági intézkedésektől, ha hosszú utakra egy pótakkumulátort is magunknál tartunk arra az esetre, ha energiahiányos állapotba kerülnénk. Itt csupán arra kell figyelnünk, hogy előre gondoskodjunk ennek töltöttségéről.

Összefoglalva a tippeket:

Olvass tovább

Laptop üzemidő növelése

Hogyan növeljük a notebook üzemidejét?

laptop üzemidő növelés
Laptop akkumulátorok üzemideje

A laptoptulajdonosok többsége gyakran elcsodálkozik azon, hogy egy év használat után az eszköz akkumulátorának kapacitása a felére csökken, ami természetesen igen rövid üzemidőt jelent. Azonban a szünetmentes működés időtartamát bizonyos intézkedésekkel növelni lehet. Először is okosan válasszuk meg a  hordozható komputer akkumulátorát. A tápegységek lítium-ion cellái többnyire Japánban vagy Dél-Koreában készülnek, majd Kínában kerülnek összeszerelésre. Az ilyen telep több mint 2 teljes estés film megtekintését teszi lehetővé. A nem valódi, gyakran arab billentyűzetű notebookok minimális terhelés mellett is gyakran csak 2 órán át használhatók. Ezért ajánlott nagy teljesítményű (legalább 6–9 cellás) akkumulátorral felszerelt márkás noteszgépet vásárolni, amely már eleve nagy kapacitású beépített teleppel rendelkezik és így a laptop üzemidő növelése is megfelelő hosszúságú értékig történhet – többek között az alábbi módszerek okos alkalmazásával. Időnkét egy akkumulátor teszt elvégzése sem haszontalan: tudomást szerezhetünk az esetleges túl gyors lemerülésről.

Laptop üzemidő növelése energiatakarékossággal

Néhány eszköz, alkalmazás és program kikapcsolásával növelhetjük az energiatakarékosságot és ezzel a szünetmentes működés időtartamát. Fontos, hogy ha nincs éppen rá szükségünk, idejében kikapcsoljuk a Bluetooth-t és a WI-Fi-t. Ha nem rendelkezünk megfelelő tudással és tapasztalattal, akkor kérjük meg a bolt eladóját, hogy kapcsolja ki ezeket az energiafogyasztókat az éppen csak megvásárolt laptopunkon. Később, amikor már megfelelő tapasztalattal rendelkezünk, mi magunk is képesek leszünk arra, hogy pillanatok alatt ki- vagy bekapcsoljuk az említett interfészeket. Ha mégsem, bármelyik laptopszervizben kérhetünk tanácsot.

A laptopok monitorát gyakran az indokolatlanul magas fényerő jellemzi. Ez nemcsak a technika éjszakai használatát teszi kényelmetlenné, de a magas energiafelhasználás szempontjából is kedvezőtlen. Az áramforrás kapacitását hosszabb időn át  megőrizhetjük, ha Windows 10 operációs rendszerben a Vezérlőpult/Minden vezérlőelem/Energiaséma kiválasztása lehetőséget választjuk, majd a Képernyő fényereje alatt a Fényerő módosítása csúszkával beállítjuk a fényerőt.

asus akku - laptop szervizNe használjunk folyamatosan a noteszgéphez kapcsolt olyan eszközt, amely annak akkumulátoráról üzemel és ezzel gyorsítja lemerülését. Ilyen például a kis asztali USB-lámpa vagy a képernyő tetejére csippentett ventilátor – ezeket csak akkor tartsuk bekapcsolva, ha a gépünk töltőről megy, ellenkező esetben az akkut meríti.

Érdemes megemlíteni, hogy az MP3-as lejátszók üzemelhetnek, a mobiltelefonok pedig töltődhetnek a laptop telepéről. Ne úgy tekintsünk rájuk, mint egy egyszerű flashmemóriára (mellesleg a pendrájvok fogyasztása elenyésző), mivel ezek jelentős energiafalók.

Jelentős energiafogyasztó továbbá az egér is. Ezért helyette autonóm üzemmódban használjuk inkább a touchpadot.

A képernyő a legnagyobb energiafelhasználó. A laptop kijelző munkánk során természetesen lehet kikapcsolva, de a helyi megvilágítás figyelembevételével a minimumra lehet csökkenteni a fényerőt és szükség esetén a felbontást is – ez energiamegtakarítással jár.

A laptop akkumulátor üzemidő növelése karbantartással

A leghatékonyabb módszer azonban a telep sértetlenségének megőrzése. Ehhez töltsük fel az akkumulátort 100 százalékra, ezután teljesen merítsük le, majd ismét töltsük fel, de már csak 80 százalékra. Ezután a használaton kívüli akkumulátort ajánlatos fóliába csomagolva hűtőszekrényben tárolni. Mivel az új laptop telepek elég sokba kerülnek, a fenti módszer betartásával azok élettartamát akár 10 évre is kitolhatjuk. 

Olvass tovább