Google helyezés ellenőrzés

Amikor az első weboldalam elindult, még semmit sem tudtam a SEO-ról vagy a Google találati helyezésről, az algoritmusokról, ez még annyira a hőskorban volt, hogy még teljesen mások voltak a találati helyezés szempontjai is. Bevallom őszintén, annyira nem értettem a dolgokhoz, hogy beírtam a keresőbe a kulcsszavamat, és nagyon örültem, hogy ott vagyok az első helyek egyikén. Persze dehogyis voltam én az első helyeken, egy frissen indított weboldallal, nulla szakmai tudással.

Sajnos azt is el kell mondanom, hogy még ma is találkozom olyan vállalkozókkal, akik ehhez hasonló módszerrel „ellenőrzik” a helyezésüket. Mit sem tudva mondjuk arról, hogy lokálisan más-más találat jelenik meg a keresőknek, vagy a Google arra is odafigyel, ha te sokszor kattintottál egy-egy találatra, akkor azt neked előrébb fogja megmutatni, de mások nem feltétlen látják ugyan így.

Google helyezés ellenőrzés hatékonyan

Azt tisztáznunk kell, hogy a helyezés folyamatosan változik. Egyre-másra jelennek meg az algoritmusok, a módosítások, a technika fejlődésével az is alakul, milyen részletek alapján rangsorolja a kereső a weboldalakat.

Valamint az sem mindegy, hogy milyen intervallumban nézzük meg a helyezésünket. A legegyszerűbb eszköz (és ingyenes is) a Google Search Console. Ha például olyan kulcsszavaink vannak, amire időszakosan keresnek az emberek, akkor csalóka lehet az utolsó 3 hónapot nézni. Mondjuk, ha sícipőt árulunk és épp nyár közepe van, válasszunk inkább 12 havi vagy 16 havi kimutatást.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy nem elég egy kulcsszóra elől lennünk, több 10, de inkább több száz kulcsszóra van szükségünk ahhoz, hogy a weboldalunkra sokan kattintsanak.

A találati lista helyezésünket ezeknek a kulcsszavaknak a segítségével javíthatjuk. Persze, ha valóban professzionális módon akarunk eljárni, érdemes SEO szakemberekhez fordulnunk, akik kimondottan erre fejlesztett programok segítségével nemcsak a mi weboldalunkat, de a konkurenciáink honlapjait is elemzik.

Olvass tovább

Kulcsszavas és diszperzív linképítés

Diszperzív jelentése: szóródásos, szétszórt; a fősodortól eltérő, nem átlagos. || Linképítés jelentése: adott weboldalra mutató külső hivatkozások elhelyezése pozíciójavítás céljából.

A szóródásos linképítési módszer lényege

google linképítésEnnek a módszernek az alkalmazására azért van szükség, mert a céloldalra mutató túl sok direkt hivatkozás, illetve ezek számának túl gyors szaporodása, továbbá a nagy számban használt, koncentráltan kulcsszavas linkszöveg használata kerülendő, mert mindezek felkeltik a manipuláció gyanúját, és a Google intelligens keresőalgoritmusai ezt nem értékelik, esetenként hátrasorolással büntetik a találati rangsor kialakításakor. Éppen ezért a weboldal optimalizálás keretében végzett biztonságos linképítés kerüli a túlzott célirányultságot. Nézzük, miről is van szó.

diszperzív linképítésSzokványos esetben egy gondjainkra bízott weboldal keresőoptimalizálása során a honlaptartalom alkalmassá tétele után elkezdjük a linkprofil felépítését, azaz a kulcsszavas Google-helyezések javítása céljából linkekeket helyezünk el külső webhelyeken. Ezeknek a linkeknek a  fontosabb ismérvei a következők:

  • közvetlenül a céloldalra mutatnak
  • szövegre vannak kötve és a külső honlap törzsszövegben fordulnak elő
  • anchor textjük tartalmazza a megcélzott kulcsszót
  • dofollow státuszúak

Ettől eltérően a diszperzív linképítés keretében épített bejövő linkek egy vagy több pontban különböznek a szokásosaktól, kisebb-nagyobb mértékű szóródást mutatnak. Nézzük konkrét példákon a honlap-optimalizálás alternatív eljárásait.

A diszperzív linképítés módszerei

Fölé, alá, mellé linkelés domainon belül

Ha egy oldalra még nem történt linképítés, érdemes a szokványos módszerrel kezdeni, ám ahogy előre haladunk a munkában, a direkt linkek mellett egyre többször hivatkozhatunk az URL-hierarchia más elemeire. Ha például a https://weblap.org/seo-szakerto/ weblapot a seo szakértő kulcsszóval szeretnénk felhozni, akkor a közvetlen backlinkek után szélesíthetjük a spektrumot, megcélozva például a domain főoldalát (https://weblap.org/ – fölélinkelés) vagy egy hasonló témájú másik aloldalt (mellélinkelés), netán egy a témába vágó címkeoldalt (https://weblap.org/seo-szakember/). Vagy ha a tartalommarketing kulcsszóra egy főoldalt, a tartalommarketing.org domain alatti webtartalmat szeretnénk előbbre vinni a keresőben, érdemes külön hivatkozni a fogalmat definiáló aloldalra: http://tartalommarketing.org/mit-jelent-a-tartalommarketing/ (ez az alálinkelés mély-linkelés). De támogathatjuk linkekkel egy céloldal grafikai elemeit is, keresőmarketing kulcsszóra pl, ezt, amely jelenleg első a képtalálatok közt:

A külön lapon is megnyitható Google képtalálatok között hasznos élre kerülni, ez látogatókat hozhat és növeli a website presztizsét – a képfájlra való hivatkozás pedig erősíti a szórást, mint ahogy az is, ha mélyebb könyvtárak elemeire utalunk.

Közvetett, átirányított linkek alkalmazása

A sok direkt backlink töménységét fellazíthatjuk redirekt, azaz átirányított hivatkozásokkal. Eleve ilyeneket küld honlapunkra például a tumbr.com rendszere, az itt közzétett posztokba ágyazott visszacsatolások egy közbülső hivatkozáson keresztül érnek célba. Használhatjuk a Google URL-rövidítő, linkrövidítő alkalmazását is: a célzott honlap eredeti internetes elérhetősége helyet a rövidített webcímet kötjük a szövegre. Ha a céloldalnak van kanonizált URL-je, szórást idézhetünk elő a nem-preferált verziók használatával (címek www-vel vagy nélküle, illetve http:// >> https:// átirányítások)

Másodlagos, harmadlagos… visszacsatolás

Derivált linképétés

Efféle áttételes, származtatott visszacsatolásról akkor beszélünk, ha nem közvetlenül a céloldalt linkeljük, hanem

egy olyan oldalt, amelyen kinn van a céloldal linkje.

Az átadható linkerő egy-két derivált hivatkozás esetben természetesen töredékes, viszont a közbülső webhely szisztematikus erősítésével a támogató hatás folyamatosan növelhető, emellett a linkhálózat mintázata is természetesebbé válik, pláne, ha a linkküldő helyre linket küldő oldalt is hivatkozzuk, létrehozva a harmadlagos visszacsatolást. És építhetők további körök is, bármilyen származási szintig.

Ez a diszperzív eljárás kiválóan működik, az ezen alapuló rendszer szinte önmagát erősíti, igen óvakodjunk azonban a csak egyetlen csúcsban végződő linkpiramisok kialakulásától. Ezt többek között úgy kerülhetjük el, ha az összelinkelt rendszert nem egyoldalúan, hanem komplex módon használjuk keresőmarketing célokra, továbbá pedig számos elágazást létesítünk a szemantikus háló szomszédos gócpontjai felé.

Olvass tovább

A prémium linképítés ára

prémium linképítés árak
A SEO (keresőoptimalizálás) fontos része a minőségi linképítés

A keresőoptimalizálásban a prémium linképítés az a folyamat, amelynek során a szakember az Ön webhelyére mutató kiváló minőségű bejövő linkeket épít külső, magas keresőmarketing értékű honlapokra. Ezeket olyan egyedi, értékes tartalom jellemzi, amely releváns kontextust képez minden egyes backlink számára. Ahhoz, hogy az Ön portálja, céges vagy személyes honlapja, webshopja vagy szolgáltatói oldala értékes internetes entitássá váljon, elengedhetetlen visszacsatolási profiljának létrehozása. A hivatkozások hálózatának felépítése nélkülözhetetlen abban is, hogy weblapjának kulcsszavas helyezései javuljanak az organikus keresőtalálatok eredményoldalán (ún. SERP), mégpedig a piacon a legnagyobb részesedéssel rendelkező Google-keresőben (magyar nyelvterületen az össze keresések 97 %-át ez a rendszer bonyolítja le). A támogatói linkprofil felépítése gondos és folyamatos erőfeszítést igényel, továbbá jelentős hozzáértéssel kell végezni, hogy a a céloldal és a hivatkozói hálózat szerves egészet képezzen, és létrejötte ne viselje magán a manipuláció jegyeit, hanem természetesen úton létrejött szemantikus hálót képezzen.

Mitől prémiumos a linképítés?

Az online szolgáltatások körében eredetileg a prémium jelző az ingyenes szolgáltatástól való megkülönböztetésre szolgált, más esetekben a minimális alapszolgáltatástól való eltérést jelezte. Az e szóval jelzett tárhelycsomag például extra funkciókat és beállítási lehetőségeket kínál egy ingyenesen vagy minimális áron megrendelhető, fapados alapcsomaggal szemben. A linkprofil építésben is gyakran tarifacsomagokhoz kötődik a prémiumos szolgáltatást: mondjuk egy Gold prémiumcsomag megrendelése esetén a céloldalra 1000 backlink épül 30 referal domain alól, míg a Platina például 2000 külső hivatkozást ígér 50 IP-cím alól.

Más esetekben, főleg a munka világában a prémium a különleges teljesítményért pénz formájában adott jutalom. Jellemzője, hogy a teljesítményt a munkavégzés után értékelik, és a kifizetés is utólag történik egy nagyobb időszakra (negyedév, év) vonatkozóan (szemben a havibérrel).

A szolgáltatóiparban kicsit fordítva áll a dolog, a kínált szolgáltatás kiemelkedő voltát maga fizetett fél deklarálja, mégpedig előre, egyben azt is sugallva, hogy az alapszolgáltatás nem eléggé minőségi.

A prémium linképítés jelentése, ára

A linképítésben a prémium jelentése nem értelmezhető könnyen, kicsit olyan, mintha egy festő mondaná, hogy tud csak úgy festeni, meg tud prémium festészetet művelni. Aki nem a legjobb tudását teszi bele a munkába, az kókler, aki viszont beleteszi, az tisztességes mester – de ettől még ez nem emelt szintű dolog. Talán akkor járunk el helyesen, ha úgy értelmezzük, hogy a prémium linképítés árába egyfelől magasabb értékű erőforrások igénybevételét, másfelől a munka nagyobb mennyiségét (és nem minőségét) számítja bele a keresőmarketing ügynökség vagy a magános SEO-szakember. Az ugyanis tény, hogy a legnagyobb tudással végzett munka sem hozza meg a várt eredmény, ha kevés forrást, gyenge eszközöket használ a linképítő specialista. Ezeket az erőforrásokat és eszközöket vagy magának kell létrehoznia (akár sok éves munkával), vagy neki is mások szolgáltatásait kell igénybe vennie például PR-cikk elhelyezéséhez. A cikket hiába írja meg tökéletesen, hiába használja benne a legoptimálisabban a kulcsszavakat, hiába állítja be ideálisan a keresési kondíciókat – ha maga a publikációs hely gyenge, akkor gyenge lesz az oda épített link ereje is. A kiemelkedően jó marketingértékű idegen webhelyek igénybevétele azonban költséges, az önállóan felépítetteké sincs ingyen (domain és tárhely ára), plusz rengeteg időigényes háttérmunkával jár az internetes autoritás megteremtése.

Szemantikus visszacsatolás

A hipertext alapú hivatkozói hálózat premizált szintű felépítése előfeltételezi a latent semantic indexing, azaz a látens szemantikai indexelés figyelembevételét. A Google keresőszoftvere, mint gépi tanulásra képes mesterséges intelligencia, a nyilvánvaló összefüggéseken túl a rejtett fogalmi kapcsolódásokat is feltérképezi és adatbázisába gyűjti (indexálja), ez segítségére szolgál a legadekvátabb válaszok megadásában. A linkhálózat felépítésekor érdemes tekintettel lenni arra, hogy a Google szemantikus kereső,  így nekünk a weboptimalizálás során szemantikus link-építést kell végeznünk

Weboptimalizálás – hivatkozások hálózata

Mindezeket egybevetve a prémium link-építés ára azért magas, mert a szakértő

  1. egyrészt nem(csak) ingyenesen hozzáférhető erőforrásokat használ, hanem maga is fizetett szolgáltatásokat vesz igénybe,
  2. másrészt a közvetlen linkelhelyezést megelőzően már sok energiát fordított saját bázisrendszerének felépítésére,
  3. harmadrészt komplex szemléletű, tartalmi jellegű szemantikus keresőoptimalizálást végez, utóbbi emelt szintű szakmai ismereteket igényel.

A saját erőforrásokat illetően ha valaki rendelkezik mondjuk 100 darab optimalizált, magas online presztízsű bloggal, az joggal állíthatja, hogy képes különleges teljesítményt nyújtani, és ennek jutalma épül bele a prémium csomag árába. Munkája során a hivatkozások hálózatát építő SEO-szakértő tevékenysége voltaképp túllép a honlapoptimalizálás és keresőmarketing témakörébe sorolható specifikumokon, lényegében weboptimalizálást végez, szerves egésszé fejlesztve a támogatott weboldalt és azt körbevevő fogalmi háló elemeit.

A jelen honlap készítője ugyan nem híve az alapszolgáltatás és megemelt honlap-szerviz  megkülönböztetésének, ám látva, hogy a címbe emelt kifejezésre magas a Google-keresések száma, így a jelen oldallal TOP helyezést kíván elérni az organikus találatok oldalain (Search Engine Results Pages).

Magas árak – szakértői SEO munka

linkmarketing - keresőoptimalizálás árak
Hivatkozói hálózat felépítése – link building

A prémium linképítés ára magasabb, mint egy alapszolgáltatásé, mert a linkprofilt felépítő SEO-szakember nemcsak ingyenes, hanem jelentős pénzért hozzáférhető erőforrásokat is használ (saját honlapjai számára domain-címeket vásárol, minőségi tárhelyet bérel, fizetett PR-cikk oldalakon helyez el releváns tartalmú anyagokat (ezekbe van ágyazva a céloldali, azaz direkt backlink), továbbá pedig a kidolgozott tartalommarketing stratégia szerinti linkelhelyezést jóval, évekkel megelőzően és akár hónapokig követően jelentős időt, munkát és energiát fordított arra, hogy  releváns kontextusú bázisrendszer épüljön munkálkodása nyomán. Ezt használja a megbízói weblap link-profiljának aprólékos felépítésére, mindeközben szemantikai összefüggések alapján épít a linkek számára kontextust. A linképítő csomag árak ezért nem ingyenesek.

Olvass tovább

Szemantikus keresés – organikus találat

A szemantikus SEO alapjai

Bár a web egésze még nem szemantikus, de az organikus találatokban megmutatkozó Google-keresések már szemantikusak. Erre alapozhatjuk a keresőoptimalizálást.

Mi a szemantikus web jelentése?

szemantikus web
A szemantikus web alapja az adatok egymáshoz rendelése. Szemantikus háló

A fogalmat 2001 óta ismerjük, tehát az internet létezéséhez mérten a szemantikus web kifejezés nem újkeletű, ugyanakkor jelentése, meghatározása problematikus. Nevezhetjük szabványrendszernek, adatkapcsolt webtartalmak rendszerének, adatbázisok közti fogalmi összefüggések hierarchikus építményének, képzelhetjük egyfajta világkatalógusnak (nem az!, inkább a katalogizálás szabályrendszere), de nem tévedünk nagyot, ha az adatok és online erőforrások globális elérési és felhasználási protokollját értjük rajta. Úgy tartják, a szemantikus web megalkotásának a célja egy olyan infrastruktúra létrehozása, amely lehetővé teszi a weben lévő adatok integrálását, a közöttük lévő kapcsolatok definiálását és jellemzését, illetve az adatok értelmezését. Bárhogy is nézzük, lényegében az adatok összekapcsolásáról beszélünk, vagyis arról, hogy

  • az információkat (az erőforrásokat) egymáshoz kell rendelni, továbbá pedig
  • minden egyes egymáshoz-rendelésnek nevet kell adni ahhoz,

hogy az összetartozás rögzítetté, visszakereshetővé váljon. Nyilvánvaló, hogy egyetlen egyszerű hozzárendelés nem elegendő valamely adat értelmezéséhez, hanem a vele kapcsolatban álló összes többi adattal való kapcsolatát is rögzíteni kell, így jön létre az internetes adatok szemantikai hálója.

Mi az a szemantikus háló?

szemantikus háló, fogalmi térképA szemantikai háló egy fogalmi térkép, ebben a fogalmak csomópontjai kulcsszavak, és a közöttük lévő viszonyokat összekötő vonalak mutatják. A kulcsszavak tehát szemantikus kapcsolatban állnak egymással és a hálózaton belül hierarchikus struktúrákba szerveződnek, a fogalmak közötti kapcsolatoknak pedig rendszerint van elnevezésük (fel vannak címkézve), esetenként magyarázattal vannak ellátva. Az internet-alapú ismeretszerzés és azt lehetővé tevő keres-talál interakció akkor hatékony, ha a web szemantikai strukturáltsága megfelelően fejlett és a fogalmi hálózat elérhető, végigjárható, minden behálózott tartalom kulcsszavak, címkék, keresőkérdések segítségével rövid úton megtalálható.

Nem könnyű arra a kérdésre válaszolni, vajon egyáltalán létezik-e, megvalósult-e már (milyen területen és milyen mértékben) a szemantikus web, és ha igen, miben ragadható meg. Számos elméleti leírás, tudományos kutatás és projekt foglalkozik ezzel a kérdéssel – eredményeik a laikusok számára információelméleti, halmazelméleti és szemantikatudományi ismeretek nélkül megközelíthetetlenek. Ezzel szemben az internethasználat és a tartalomkeresés  területén érdemes valamelyest elrugaszkodnunk ezektől a nagyon tudományos megközelítésektől és a nehezen megragadható fogalmaktól, mert szemben magának a webnek az igencsak kérdéses szemantikus voltával a szemantikus keresés konkrétan létezik, és nem más, hanem a Google keresőprogramja valósította meg a mesterséges intelligencia szintjére fejlesztett és a gépi tanulás révén ma már önfejlesztő algoritmusai révén.

A Google-keresőben a web szemantikus

Hogy jól értsük:

Bár a WEB egésze nem strukturált, nem hierarchializált és a tartalmak és kapcsolatok nem címkézettek olyan mértékben, hogy szemantikusnak tekinthessük, ám a Google adatbázisában az összes feltérképezett internetes tartalom már elnyerte szemantikus jellegét, és a keresés ennek a rendezettségnek az alapján történik.

Olyan ez, mintha egy gigantikus könyvtárban a kiadványok ugyan meglehetős összevisszaságban lennének felhalmozva, ám valaki egyenként kezébe véve és elolvasva a könyveket elkészítette volna azt az igen aprólékos katalógust és minden könyv minden szavára (!) kiterjedő név- és tárgymutatót, amely az egyes könyvek tartalma közti összes fogalmi összefüggést is rögzítette és névvel látta el (felcímkézte). Hiába uralkodik tehát káosz a könyvtár hatalmas termeiben, hiába reménytelen bármit is megtalálni benne úgy, hogy betérünk és a polcokon járatjuk szemünket – mégis bármit megtalálhatunk, mert létezik egy globális keresőrendszer, amely egyfelől „tudja” a könyvtár teljes anyagát, másfelől a mi megadott kulcsszavaink alapján azonnal ezerszám ki is köpi a szóba jöhető könyvek listáját, előre helyezve a legfontosabbak és mögé sorakoztatva mindazokat, amelyek a fogalmi összefüggések alapján szóba jöhetnek. Természetesen minden találatnak a pontos helyét is tudja. Nem baj tehát, hogy a könyvek nincsenek szerzők, évszámok, kiadók, műfajok, témák stb. szerint elrendezve, mert a globális kereső az összes lehetséges szempont és tartalmi elem szerint képes mindent kilistázni.

Tehát:

ha a világhálón fellelhető tartalom rendezetlen is, ám a Google a saját adatbázisában a világ legfejlettebb rendezőelve szerint szemantikus rendbe szervezte mindazt, amit feltérképezett,

így mi a segítségével másodpercek alatt bármit meg tudunk találni, amit a Google valaha is meglátogatott. Tehetjük ezt éppen azért, mert ebben a rendszerben fogalmi összefüggések szerint rendezettek a tartalmak, így mi hiába csak néhány szóra keresünk, olyan találatokat kapunk, amelyek az ezzel a néhány szóval kapcsolatos legrelevánsabb, adekvát ismereteket tartalmazzák – mégpedig azért, mert a szemantikus hálóban éppen ezeknek a tartalmaknál futott össze a legtöbb szál.

Mi a látens szemantikai indexelés?

szemantikus keresés - indexelés
A szemantikus keresés alapja a látens szemantikai indexelés

Az, hogy az összes feltérképezett internetes tartalom a Google adatbázisában elnyerte szemantikus jellegét, annak köszönhető, hogy a világkereső nem egyszerűen feltérképez és beolvas, hanem úgynevezett látens szemantikai indexelést (LSI, Latent Semantic Indexing) végez, ami a szóegyezéseken messze túlmutató, „rejtett” fogalmi összefüggések felderítésére és rögzítésére szolgál. A nagy káoszból így válik nagy rend.

A szemantikai rendezés igen komplex  folyamat és sz ezen az alapon történő kereshetővé tétel rendkívül bonyolult, megint csak a speciális tudományok területére tévedünk, ha elmélyedünk benne. A szemantikai kereséssel szembeni néhány elvárást azonban talán érdemes megemlíteni.

A szemantikus keresés jellemzői

Szakmai források szerint a fejlett keresés jellemzője például

  • a morfológiai (alaki) változatok megfelelő kezelése, amelynek során az egyes szavak különböző nyelvtani alakjainak egységes, konzisztens feldolgozása folyik (egybeírt-különírt változatok, névelős vagy anélküli változat, igeidők, többesszám, ragok, jelek és egyéb toldalékok – ugye észrevettük, hogy a Google milyen jól kezeli ezeket még a nehéznek tartott magyar nyelv esetében is, a keresés eredménye alig változik, bármely alakban is történik a keresőszó beírása;
  • a szinonimák jó kezelése: az azonos, rokon és hasonló jelentésű fogalmak, kifejezések figyelembe vétele, egyfelől megkülönböztetése, másfelől egységes kezelése; figyeljük meg, milyen pontosan tudja a Google, hogy a honlap és a weboldal ugyanazt jelenti, vagy Bp. nem más, mint Budapest;
  • általánosítás és konkretizálás – a felhasználó által megfogalmazott általános formájú keresés eredménye gyakran specifikus, a konkrétra való keresés pedig rámutat az általánosra; a Google pontosan tudja, hogy a háziállatokra keresve ki kell listáznia a kutyát és macskát, ha viszont kutyára-macskára keresünk, tudja, hogy ezek háziállatok (és nem szobanövények);
  • a talán legfontosabb:  fogalmi kapcsolatok kezelése – ennek során a keresett kifejezésre adott választ a kereső a szóegyezéseket messze túlmutató, komplex és mélyre ható szűkebb-tágabb fogalmi kapcsolatok feltárásával adja meg;
  • szintaktikai megközelítés: a keresés tárgyaként szolgáló adathalmazok nagy része természetes nyelvű szövegként áll rendelkezésre; ebből adódik, hogy ezek, illetve a rájuk irányuló szintén emberi nyelvű lekérdezések egymástól nagyban különbözhetnek,  a feldolgozásához az adott nyelv tulajdonságaiból adódó jelenségek kezelése szükséges: szórend, többes jelentés, átvitt értelem.
  • körülírások értelmezése: gépeljük be: parlament előtti tér – eredményként ott a Kossuth-tér szócikke a Wikipédiából; vagy keressünk rá: a pál utcai fiúk írója – már meg is jelent Molnár Ferenc neve, fényképe;
  • jelentéskövetkeztetés: a nyelvtan beprogramozása nem elégséges, hiszen a nyelv és a beszéd folyamatosan változik; új szavak és új jelentések megjelenésekor a probléma kezelésére a fogalmi hierarchiák, a lexikai tartalom és tartalomtól függő következtetések levonása történik – ezt a folyamatot „pofonegyszerűvé” teszi a gépi tanulás: a szoftvernek elegendő egyszer megértenie egy új szót vagy új jelentést, attól kezdve remekül kezeli
  • többértelműség kezelése: a több jelentést hordozó mondat vagy kifejezés különböző értelmezéseit a kereső nem nem pusztán logikai sémák alkalmazása, hanem összetettebb, valószínűségen, szövegkörnyezet figyelembevételén alapuló módszer alkalmazásával rögzíti – és veszi elő, ha szükséges;
  • egyéb tudás alapú kapcsolódások: a kereső mesterséges intelligenciaként működik és minden területen alkalmazza kifejlesztett tudásbázisát a releváns találatok megadására.

A szementika-alapú keresés még egy jellemzője

A szemantikai keresés és az erre érkező válasz jellemzője, hogy a folyamat abban az esetben is értelmes eredményeket produkál, ha a keresőkérdés az adott formában egyáltalán nem szerepel a feltérképezett weben. Előfordulhat, hogy a lekérdezett elemek egyáltalán nem tartalmazzák a keresőkifejezéseket – mégis hasznos információt adnak az adott témában. Ha például rákeresünk erre: honoldal gugli optimalizáció – akkor a Honlapoptimalizálás – Keresőmarketing – Google optimalizálás című, a SEO-folyamatokat leíró weblap az első találat, miközben nem hogy a begépelt kifejezés, hanem a három szó egyike sem szerepel a találati webhelyen. Vagy: a nem új noteszgép a fővárosban keresőkérdésre az első organikus találat: Budapest – Laptop Web.

A szemantikus SEO – keresőoptimalizálás

szemantikus seo, keresőoptimalizálás
Semantic SEO – Google alapú szemantikus keresőoptimalizálás

A fentiek ismeretében térjünk tárgyunkra, a SEO-s vonatkozásokra, a keresőoptimalizálásra (SEO = Search Engine Optimization – keresőeszköz optimalizálás). A SEO-nak, mint tudjuk, első megközelítésben az a célja, hogy a kulcsszavas találatok közt jó organikus (nem fizetett) helyezéseket biztosítson egy adott honlap számára. A Google-helyezések javítása számos összetett eljárás alkalmazásával lehetséges, a két legfontosabb tevékenységi kör

  1. a honlapok formai és tartalmi optimalizálása
  2. és a linképítés.

Nos, a szemantikus SEO olyan keresőoptimalizálás, amely messzemenően igazodik a Google által gyakorolt látens szemantikai indexelés elvéhez és gyakorlatához és az erre alapozott szemantikus keresés szempontjainak igyekszik megfelelni. Ez megmutatkozik a honlaptartalom kialakításában, a kulcsszavak és kapcsolódó kifejezések használatban, de ugyanúgy figyelembe kell venni linképítésnél: milyen tartalmi környezetből mutasson a link a céloldalra, mi legyen a hivatkozás szövege (anchor text).

Mindezzel lényegében

az kell elérnünk, hogy az adott honlap gócpontjává váljon a kulcsszavaihoz vezető szemantikus fogalmi hálónak.

Innen nézve

a szemantikus SEO-tevékenység nem egyéb, mint annak elősegítése, hogy a weblapunkat indexelő Google felismerje, miben releváns az oldalunk, és ennek megfelelően kezelje a szemantikus keresést lehetővé tevő adatbázisában.

Olvass tovább

Weboptimalizálás – weblap optimalizálás, SEO

Top 10 weblapok: Honlap optimalizálás Első oldalra, első helyre kerülés a Google keresőben Egy céges honlap vagy webáruház úgy szerezhet TOP 10 / TOP 5 / TOP 1 pozíciót, és úgy tarthatja meg ezt a helyezést a Google keresőben az organikus (azaz nem fizetett, nem hirdetett) találatok között, ha eleget tesz a webtartalmakkal szemben támasztott … Olvass tovább