Használt laptop – miért jó választás?

Használt laptop vásárlása Budapesten Környezettudatos vásárló döntése a használt notebook Nem csupán anyagi megfontolás vezérelheti a vásárlót, ha használt laptop vásárlása mellett dönt. A használt műszaki termékek megvásárlása ugyanis nemcsak racionálisan takarékos megoldás, hanem egyben környezetkímélő választás. A mindig új és újabb számítástechnikai eszközök vásárlásának igénye ugyanis aránytalanul gerjeszti az újratermelést, ami csak áttételesen szolgálja … Olvass tovább

Laptop akkumulátor töltés, helyes gondozás

asus laptop töltő adapter

A hordozható számítógépek saját – belső – áramforrásának helyes használata meghosszabbíthatja a töltés utáni üzemidőt és az élettartamot. A laptop akkumulátor töltés ciklusára és az energiatakarékos használatra is érdemes odafigyelni. Az sem mindegy, milyen notebook töltő adaptert használunk. Lásd egy óriási raktári készlettel rendelkező webáruház ajánlatát: Asus laptoptöltő. Hogyan viseljük gondját laptopunk akkumulátorának? Általában nagyon … Olvass tovább

Laptop-keresőmarketing videókkal

Az organikus forgalom növelésének módját keresed laptop-webáruháza részére? Próbálja ki a keresőmarketing lehetőséget!

Forgalomnövelés videós keresőmarketinggel

Laptop-keresőmarketing videókkalA laptopos bemutató- és oktatóvideók közreadása az üzleti vállalkozás piacainak egyik legjobb online marketinges módja. Megfelelő alkalmazás esetén a laptop-videó keresőmarketing egy biztos módszer a növekedésre és a profitra. Ahhoz azonban, hogy a módszer működjön, azt intelligens módon kell megfelelő körültekintéssel végrehajtani. Ez a PR-cikk tartalmazza az összes információt, amelyet tudnia kell a laptopos videomarketing sikeréhez.

Közzétett anyagainak tartalmaznia kell a webáruház képernyőképét. Ez lehetővé teszi a nézők számára, hogy látják, hogyan működik az Ön által üzemeltetett webhely. A képernyőképeket akkor is remekül használhatja, ha oktatóvideót készít. Csak mentse a képernyőképet, és szerkessze be a Public relations cikkébe.

Olvass tovább

IPS kijelző méretek

IPS kijelzők – laptop kijelző méretek

IPS kijelző panel
A folyadékkristályos IPS kijelzőt a nagy betekintési szög jellemzi

Mi az IPS panel?

A magyar Wikipédia meghatározása szerint az IPS kijelző panel az In-Plane Switching technology technológiát alkalmazó képmegjelenítő. A síkban váltó technológia a folyadékkristályos kijelzőkben használatos, és főképp azért fejlesztették ki, hogy felülmúlják a Twisted nematic, vagyis a TN-panelek jellemző hiányosságait, jelesül

  • a kis betekintési szöget
  • és a gyenge minőségű színvisszaadást.

Az IPS kijelző panel működési elve azon alapszik, hogy az üvegsíkra nézve merőlegesen elhelyezkedő folyadékkristály molekulák párhuzamos irányban elforgathatók.

A nagy betekintési szög mellett az IPS laptop kijelzők minden színtartományban a valóságossal közel megegyező vizuális élményt képet tudnak nyújtani. Emellett azonban ennek a technológiának is megvannak a maga hátrányai. Professzionális Gamer laptopokon pédául nem ideális, mert a folyadékkristályok reakcióideje bizony érezhetően elmarad a TN technológiával készített notebook monitorokétól, ezért nem tudnak akkora számú képfrissítést elérni másodpercenként, mint TN-paneles társaik. A gyártók folyamatos fejlesztésének köszönhetően azonban az IPS-képernyőknél is egyre jobb reakcióidőket érnek el a mérnökök.

Laptop kijelző panel méretek

A laptop kijelző mérete a hordozható számítógép használhatósága és funkciója szempontjából meghatározó,  emellet nagyban befolyásolja vásárlási és szervizelési árakat. A képernyőméret egyben laptopméret is.

A LED és IPS laptop kijelzők méretei leggyakrabban: 10.6″, 11.1″, 11.6″, 12.1″, 13.1″, 13.3″, 14.0″, 14.1″, 14.5″, 15,0″, 15.1″, 15.6″, 16.0″, 16.4″, 17.0″, 17.1″, 17.3″, 18.4″.

Laptop vásárlásakor, akár használt készülék esetében is, leginkább saját igényeinket kell figyelembe venni. A nagyobb monitorra grafikai programok használatakor lehet szükségünk, míg a kisebb kijelzőpanel esetén a noteszgép súlya, de egyben a laptop billentyűzet mérete is csökken.

Nagyméretű kijelzőn kényelmes például nettó-bruttó kalkulátorként működő Excel táblázatokat készíteni és kezelni, de így készült például az alábbi táblázat is:

Olvass tovább

Tippek a laptop akkumulátor üzemidejének növelésére

Gyorsan lemerül az akkumulátor?

laptop üzemidő növelés
Hogyan növelhető az akkumulátor üzemideje?

Könnyen megeshet, főképp utazások alkalmával, hogy a magunkkal cipelt laptopunk akkumulátora a vártnál előbb kerül lemerültség közeli állapotba. Ráadásul ilyenkor akár az is megeshet, hogy nem találunk töltésre alkalmas konnektort, vagy ami még rosszabb: a töltő nincs kezünk ügyében. Nem érdemes azonban pánikba esni, ilyen esetekre is van néhány apró trükk, amit érdemes bevetni, hogy meghosszabbítsuk a hordozható számítógép működését, az üzemidőt.

Néhány tipp üzemidő hosszabbításra

Hiába érhetőek el manapság már extrém üzemidőt (6-8 órát) ígérő akkumulátorok, ezek a beígért számok gyakran csak álmok maradnak, mert laptopunk energiafelhasználása messze áll az ideálistól. Ahhoz, hogy kihozzuk akkumulátorunkból a maximumot, vagy esetleg alacsony töltöttség esetén megnöveljük az üzemidőt, alább néhány tippet gyűjtöttünk össze ennek érdekében.

Merevlemez karbantartása

Az úgynevezett HDD-k (angolul: hard disk drive) esetén könnyen előfordulhat, hogy az elhanyagoltság növeli az energia felhasználást. Ez azt jelenti, hogy amikor sűrűn használjuk laptopunkat és azon az adatokat jobbra-balra pakoljuk, töröljük, másoljuk ún. „fragmentum” jön létre, amit tekinthetünk adathulladéknak is. Ezek felhalmozódása és lerakódása azt eredményezi, hogy a merevlemezen található adat mennyiség nő, és így töredezetté válik, ami növeli a seekelési időt, vagyis az adatok kinyerését a merevlemez partícióiból. Ezért a régi HDD alapú merevlemezeket szükséges időről-időre töredezettség-mentesíteni, mely folyamat az adat darabkákat eltávolítja és a valódi adatokat is rendezi a könnyebb elérhetőség érdekében. Ez egyrészt gyorsítja laptopunk működését, másrészt jótékony hatással van az energiafelhasználásra is, így érdemes előre gondolkodva ezeket a defragmentálási folyamatokat beiktatnunk, azon időszakokra, amikor elektromos hálózathoz csatlakozik laptopunk.

A modern SSD (solid state drive) esetén erre nem szükséges időt fordítani, hiszen az újabb technológia révén energiatakarékosabbak, kevésbé melegednek és az adat elérési idejük is töredéke a HDD alapú adattárolókhoz képest.

Kapcsoljuk ki a nem szükséges programokat

A modern operációs rendszerek esetén észre sem vesszük, de rengeteg automatikusan induló program is elindul laptopunk bekapcsolásakor. Ezek nem csak a bekapcsolási időt hosszabbítják, de az üzemidőt is csökkenthetik, így érdemes elgondolkodnunk a felesleges programok kikapcsolásán, vagy hibernálásán.

Bluetooth, Wi-fi, HDMI, pendrive kilőve

Fontos energiatakarékos lépés, hogy a szükségtelen egyéb eszközöket is kapcsoljuk ki, illetve válasszuk le laptopunkról. Az esetleg csatlakoztatott telefon, hordozható merevlemez és pendrive mind akkumulátorunk energiájából táplálkozik. Ezért, ha nem használjuk őket, inkább válasszuk le őket gépünkről. Ugyanez érvényes a Wi-fi, illetve Bluetooth modulokra is, amennyiben nem használjuk, kapcsoljuk ki őket, mert még passzív állapotban is merítik az akkumulátortelepet.

Egyszerre egy feladatot végezzünk

Alacsonyabb töltöttségi szintnél igyekezzünk egy feladatra korlátozni munkánkat. A párhuzamosan futó programok (pl.: videó lejátszás, böngésző és irodai program használata) jobban igénybe veszik laptopunkat, emiatt az energiafelhasználás is növekszik. A háttérben ezek is terhelik a processzort, amivel jelentősen csökkenhet az üzemidő. Ráadásul a nagyobb CPU-használat és a megnövekedő hűtési igény miatt felpörgő ventilátor is rövidíti a használati időt.

Csökkentsük a fényerőt

A kijelző panel gyártási technológiájától függően akár fél-egy óra plusz üzemidőt is nyerhetünk, ha annak fényerejét a számunkra elfogadható minimális mértékre állítjuk. Amennyiben LCD panellel ellátott laptoppal rendelkezünk, a fényerő csökkenés látványos üzemidő javulást eredményezhet, hiszen a folyadékkristályos kijelző laptopunk leginkább energiaéhes alkotóeleme lehet. Emellett néhány laptop esetén a billentyűzet is világítást kap. Az energiatakarékosság jegyében érdemes ezt is kikapcsolnunk.

Energiatakarékos üzemmód

Alapvető lépés, hogy ha az üzemidőt szeretnénk kitolni, akkor kapcsoljuk be laptopunk energiatakarékos módját. Ez nemcsak a kijelző fényerejét, de gépünk teljesítményét is visszafogja, így rengeteg energiát spórolhat meg nekünk.

Tartsunk pótakkumulátort

Nem épp költséghatékony megoldás, de megkímél minket az energiatakarékossági intézkedésektől, ha hosszú utakra egy pótakkumulátort is magunknál tartunk arra az esetre, ha energiahiányos állapotba kerülnénk. Itt csupán arra kell figyelnünk, hogy előre gondoskodjunk ennek töltöttségéről.

Összefoglalva a tippeket:

Olvass tovább

Legjobb laptop márkák 2018

A legjobb laptop márkák 2018-ban Mint ismeretes, a Laptop Mag szakmai magazin alapos elemzés után minden évben közzéteszi az aktuálisan legjobb laptop márkák rangsorát.  Az értékelés során 2017-ben hat szempont szerint választották ki a legjobb laptop márkákat (<<lásd a tavalyi listát), az idén a pontozás öt szempont szerint történt. Éspedig: 1. Szakmai és felhasználói vélemények; 2.  … Olvass tovább

Meghibásodások elkerülése: alaplap, ventilátor, gépház

Óvintézkedések a laptop meghibásodásának megelőzésére – 3. rész << 1. rész: A laptop kijelzőjének és merevlemezének megóvása << 2. rész: A akkumulátor, a töltő, a billentyűzet és a csatlakozók A cikksorozat témái: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Alaplap; 7. Ventilátorok; 8. Gépház. A befejező részben az alaplapok, … Olvass tovább

Notebook hibák megelőzése: akku, töltő, billentyűzet és csatlakozók

Óvintézkedések a laptop meghibásodásának megelőzésére – 2. rész

<< 1. rész: A laptop kijelzőjének és merevlemezének megóvása

3. rész: Meghibásodások elkerülése: alaplap, ventilátor, gépház >>

Cikksorozatunk témái: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Ventilátorok; 7. Gépház; 8. Alaplap. Ebben a részben a csatlakozókkal, az akku töltésével és a klaviatúrával foglalkozunk

A csatlakozók és gyakori meghibásodásaik

del laptop csatlakozó
A Dell Latitude E6420 laptop csatlakozói

A csatlakozók és portok olyan interfészek, amelyek segítségével a notebook kapcsolódik a külső tárhelyekhez, kimeneti és bemeneti  egységekhez (egér, billentyűzet, mikrofon), beltéri egységekhez, kis elektronikai készülékekhez (fülhallgató, webkamera, egér). A notebook tévékészülékhez vagy pótmonitorhoz csatlakoztatva további információcserére képes, következésképpen csatlakozók hiányában a felhasználhatósága is csökken. Kis túlzással úgy is fogalmazhatunk, hogy nélkülük a laptop nem működik, mivel a töltő is rajtuk keresztül kapcsolódik az akkumulátorhoz. Sérülésük rosszabb esetben rövidzárlatot okozhat, ami az alaplap és a számítógép egyéb elemeinek tönkremenéséhez vezethet. A ha időben fordulunk hozzá, a szervizben a szakember könnyen megjavítja vagy kicseréli a meghibásodott csatlakozót.

Ahhoz, hogy elkerüljük az eszközeink sérülését, ne hordozzuk, ne szállítsuk őket a hozzájuk kapcsolt perifériákkal – egér, pendrájv, töltő stb. – együtt, hanem a gép elmozdítása előtt húzzunk ki mindent, tegyük szabaddá a portokat. A portok akkor is használhatatlanná válhatnak, ha a hordozható számítógépünkre saját tömegénél jóval nehezebb tárgyat helyezünk. A legtöbb érintkező csatlakoztatása nem igényel jelentős erőkifejtést, ezért legyünk körültekintőek, ha például egy USB berendezés rácsatlakozása során ellenállást érzünk. Ilyenkor ellenőrizni kell, hogy pl. a pendrájv feliratos oldala legyen felfelé. Ha mindezeket betartjuk, akkor valamennyi adatátvitelt ellátó egységünk összehangoltan fog működni.

Akadozó működést okozhat a csatlakozó érintkezőinek oxidálódása. Ez természetes folyamat, de lassítható, ha gépünket nem használjuk páradús helyen, konyhában, fürdőszobában.

Laptoptöltő és akkumulátor

asus töltő
Asus laptop töltő – Hálózati adapterek, áramellátás

A töltő nemcsak egy olyan tartozéka notebooknak, amely lehetővé teszi annak hálózatról történő működését, vagy amely fenntartja az akkumulátor töltöttségét. Azzal, hogy a hálózati feszültséget a megfelelő szinten tartja, az akkutöltő megvédi a notebookunkat a feszültségingadozásoktól is. A hálózatban bekövetkező feszültségugrálás elleni védelmet a töltő veszi magára, amivel sokszor megóvja a készüléket a károsodástól. A felhasználók gyakran elkövetik azt a hibát, hogy nem eredeti akkumulátor töltőt vásárolnak. Tartsuk mindig szem előtt, hogy ezek a berendezések nem követnek egységes szabványokat, hanem minden gyártó a saját termékére optimalizálja őket.

A szervizközpontokban nemcsak kiválasztják a noteszgépünknek tökéletesen megfelelő töltőt, de a biztonságos és folyamatos működésük garantálása érdekében még elvégzik a tesztelésüket is. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a töltőkészülék kábele is oka lehet a rendszer meghibásodásának: kábeltörés, a szigetelés sérülése zárlatot okozhat.

A laptop akkumulátor telepekkel hasonló a helyzet. A legtöbb notebookmárkához egyedi, megfelelő paraméterű akkumulátor szükséges. Az akkumulátor telepekről és helyes töltésükről részletesebben itt  olvashatunk: helyes laptop akkumulátor töltés.

Hálózati adapterek – , áramellátás

Billentyűzet, klaviatúra

Ez a hardverelem folyamatosan mechanikai hatásnak van kitéve: szöveg bevitele, levelezés vagy a számítógéppel folytatott kommunikáció során, így vagy úgy de a klaviatúrát püföljük. A notebookok felépítése olyan, hogy a klaviatúra meghibásodása legtöbbször annak teljes cseréjével jár, mivel a billentyűzet alapja egy masszív, egységes tömb, és ha sérül, az egészet cserélni kell. Leggyakrabban a legkomolyabb meghibásodások akkor következnek be, ha folyadék kerül a billentyűzetre.

laptop billentyáűzet kávé
Egy rossz mozdulat és kész a baj

Ennek megelőzése érdekében a felhasználónak ajánlatos betartania néhány szabályt: ne fogyasszunk ételt és legfőképpen italt munka közben, és tartsuk mindig tisztán a klaviatúrát. Ezzel nemcsak a laptop billentyűzet tisztaságát őrizzük meg, de azt is elérjük, hogy hosszú ideig üzemképes maradjon az eszközünk.

Egy apró trükk: ha kikapcsoltuk a gépünket, ajánlatos a billentyűzetet lefedni, hogy ne szálljon bele a por. Ha nincs kezünk ügyében erre alkalmas fedlap, egyszerűen fordítsuk hátára: gombokkal az asztal felé.

Olvass tovább

Laptop hibák megelőzése: kijelző, merevlemez

Óvintézkedések a notebook meghibásodásának megelőzésére – 1. rész

A laptop valamennyi alkatrészének megvannak a gyenge pontjai. Ezek ismerete segít abban, hogy elejét lehessen venni a meghibásodásoknak. Cikksorozatunkban azokkal az  óvintézkedésekkel ismerkedünk meg, melyekkel elkerülhető a: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Ventilátorok; 7. Gépház; 8. Alaplap tönkremenése, illetve sérülése. Elsőként a kijelzőpanelekről és háttér-tárhelyekről esik szó.

Laptop kijelző hiba megelőzése

laptop kijelző
Dell XPS 13 ultrabook érintőkijelzővel

A tapasztalat azt mutatja, hogy leggyakrabban a szakszerűtlen és gondatlan használat során megsérült képernyőhibákkal fordulunk a szervizekhez. Nyomás, ütés, a billentyűzeten felejtett ceruza, fülhallgató vagy a felső borítóra helyezett nehéz tárgyak hatására a kijelző sérülhet. Sokszor a tulajdonosok abban a tévhitben ringatják magukat, hogy a gépük pixelessé vált, vakfoltos, becsíkozódott vagy teljesen elsötétült monitora javítható. Legtöbbször csak a szervizben szembesülnek azzal, hogy ezt a nem olcsó eszközt cserélni kell.

gorilla glas kijelző üveg
Ezt a kijelzőt egészen biztosan Gorilla Glass védi

Egyes gyártók nagy szilárdságú Gorilla Glass védőüveggel látják el a képernyőket, amely további védelmet biztosít a noteszgépünk számára.

De mit tehet az a tulajdonos, akinek kijelzőjét nem védi semmi. Először is az eszköz szállításához használjunk megfelelő kiegészítőket: laptop táskát, hátizsákot vagy tokot, amelyek párnázásuknak köszönhetően csökkentik a szállítás közbeni rázkódásokat, megvédik a bennük szállított készüléket a kisebb ütések okozta sérülésektől. Olyan kiegészítőt válasszunk, ahol külön rekesz áll rendelkezésre a laptop, a tablet és a töltő számára.

Ugyancsak ügyeljünk a kijelző helyes tisztítására. A por és szennyeződések eltávolításához használjunk ablaktisztító szert, de közben vigyázzunk arra, hogy a folyadék ne folyjon be a keret alá. Szaküzletekben speciális anyagokat és eszközöket tartalmazó tisztító szettet vásárolhatunk.

Merevlemez, meghajtó: HDD, SSD

laptop SSD - HDD
Laptop SSD és HDD meghajtók

A notebook hagyományos tárhelye a merevlemez. A sokkal gyorsabb és ütésállóbb SSD háttértárak megjelenése ellenére a legtöbb hordozható számítógépen az adatok tárolásáról mind a mai napig HDD meghajtók gondoskodnak. Az ilyen tárolók felépítése olyan, hogy az adatok írása és olvasása során a készülék egyes alkatrészei igen gyorsan forognak. Ezzel magyarázható, hogy a laptopot óvni kell a rázkódástól és ütéstől, mivel a mozgó alkatrészek sérülhetnek, vagy teljesen tönkremehetnek. Az SSD tartós állapotú meghajtó kevésbé sérülékeny, így az a hibamegelőzés egyik módja az is, ha a hagyományos winchestert ilyenre cseréljük noteszgépünkben.

Ha ilyen következne be az adattárolóval, akkor a felhasználó számára nem a merevlemez meghibásodása, és a cseréjével járó anyagi kár jelentené a legnagyobb problémát, hanem a rajta lévő adatok elvesztése. A sérült tárolóról való adat-helyreállítás egy bonyolult és költséges folyamat, amelyre az ezzel foglalkozó műhelyek speciális eszközöket és programokat használnak. Adatvesztéssel járó kellemetlenségektől úgy óvhatjuk meg magunkat, ha folyamatosan biztonsági másolatokat készítünk a fájljainkról, illetve Google-felhőben tároljuk adatainkat.

Olvass tovább

Apple laptop szerviz

Apple laptop szerviz Budapest – notebook javítás

apple laptop szerviz A magyar fővárosban a számítástechnikai szolgáltatások széles kínálatán belül számos helyen működik szakszerű ellátást biztosító Apple laptop szerviz, ez utóbbiak egy része márkafüggetlen javítóműhely, így más márkájú laptopokkal is foglalkoznak, de akadnak garanciás munkát végző márkaszervizek is, amelyekben kifejezetten garanciás Apple notebook javítás folyik a jótállási kondícióknak megfelelőe. Cikkünk alján mindkét típusból ajánlunk egyet-egyet kattintható link formájában, előtte azonban néhány gondolat a sokak által magasra értékelt brendről.

Az Apple márka presztízs vagy sznobéria?

Sokan fogadtak márkahűséget ennek a világcégnek, és esküsznek, hogy a Macintosh számítógép, az Apple laptop és az iPhone okostelefon a legjobb a világon. Mások ezt vitatják. Szerintük a márka presztízsét marketingfogásokkal emelték méltatlanul magasra. Kétségtelen – mondják -, hogy a gépeik kiváló minőségűek, de az áruk nem annyival magasabb, mint amennyivel jobbak hasonló kategóriájú más márkájú modelleknél – hanem sokkal többel. Aránytalan, ha egy erős, jó felszereltségű középkategóriájú Asus, Dell vagy Lenovo elérhető 300-400 eFt-os áron, akkor egy apple márka szervizApple laptop 800.000 legyen. Meglehet, hogy megbízhatóbb, tartósabb, de kétszer annyit mégsem ér. A többletértéket nem a gép tudása, hanem a márka presztízse adja. Azt a hiányos almát kell megfizetni ott a notebook fedelén. Ha azonban csak a brend miatt fizetünk többet, akkor sznobok vagyunk, nem pedig tudatos felhasználok.

Az érvek és ellenérvek hosszan sorolhatók, a márka elkötelezettjei állítják, hogy Apple gépen dolgozni egy más minőséget jelent, de az is lehet, hogy csak környezetük bámulatát kívánják kiváltani. Bárhogy is, a cégnek az elmúlt években több olyan nagy dobása is volt, amellyel beírták magukat a számítástechnika történetébe.

Apple MacBook Macintosh
Apple MacBook laptop – sokak szerint a legjobb

Apple Macintosh

Az Apple vállalat nagy harcot vívott az 1980-as években az akkor világelsőnek számító IBM-mel a PC-piac uralásáért. Steve Jobs cégalapító nem titkolt célja volt, hogy a Macintosh komputer mint termék valóra váltsa mindazt, amit egy felhasználó elvár a személyi számítógépétől, legyen megnyerő a grafikus felhasználói interfész, könnyű használatot biztosítson egér, halk és puha legyen a billentyűzet, tetszetős dizájn, valamint összképében is barátságos, szerethető legyen a megjelenés. Azonban sokáig hiábavaló volt minden nemes törekvés, az aránytalanul magas előállítási és belekerülési költségek miatt a Macintosh jó ideig csupán sereghajtó maradhatott az IBM mamutcég mögött. Cserébe viszont örökre lefektette az ember-gép interakció alapjait, aminek lényege a felhasználó központba állítása és igényinek kiszolgálása volt.

Apple iPod – Apple iPhone – Apple iPad

Valójában a radikális áttörést a cég nem a PC-k területén érte el. Legendássá vált MP3 lejátszója, az Apple iPod inspirálta a CD-hez oly sokáig makacsul ragaszkodó zenehallgató társadalom többségét a formátum- és  eszközváltásra. Az övtáskaként hordott CD és DVD lejátszókat múzeumba űzte az MP3 player. Szintén tény, hogy a cégnek köszönhetjük az iTunes Store megjelenését is, ami a világ egyik legnagyobb médiatartalom-terjesztővé nőtte ki magát. Az iPodok álltal lejátszott zenék mellett nőttek fel a Z generáció tagjai, akik kedvenc zenelejátszójukat használva később beszereztek egy MacBookot, iPhone-t, iPadet – így lett az Apple-t az egyik legsikeresebb hardvergyártóvá. De ne szaladjunk előre.

Emlékezzünk csak vissza: 2007-ben jártunk, amikor az Apple Inc. valami nagy bejelentésre készült. Találgathattunk. Aztán Steve Jobs teátrális mozdulattal a színpadra lépett, és lerántotta a leplet az iPhone-ról. Komplett komputer, amely elfér a zsebben! Minderre képes, amire a nyomógombos társai – de egészen más a feelingje.

Ám voltak fanyalgók. Steve Ballmer, a Microsoft akkori vezetője nyilatkozta például ezt nyilatkozta az első iPhone-ról:

500 dollárba kerül! Ez itt a legdrágább telefon a világon. Ráadásul az üzletemberek számára teljesen haszontalan, hiszen nincsen billentyűzete, ami pedig az elektronikus levelezéshez nélkülözhetetlen. Mi egymillió mobiltelefont adunk el évente, ők egyet sem. … Az Apple piacnak legfeljebb 2-3 %-át lesz képes megkaparintani.

A valóság alaposan rácáfolt a nagy konkurens jóslatára, hiszen kétségtelen: az iPhone a világcég mindmáig legsikeresebb terméke. Nemcsak úttörője lett az okostelefonok fejlődésének, hanem a tabletek és más okoseszközök előtt is megnyitotta a gyors fejlődés útját. 2010-ben aztán debütált az első Apple iPad – az eredeti koncepció szerint ez a táblagép valahol az iPhone és a MacBook között helyezkedett el és akkor valószínűnek látszott, hogy mindkettőt háttérbe szoríthatja. Nem így lett. Mára a tabletek részesedése az eladási forgalomban az utóbbi években alig nőtt, inkább stagnált, míg a laptopoké és okostelefonoké meg-megugrik. Érthető, hogy a a profitra törő vállalat figyelme is a hordozható számítógépek területén inkább a noteszgépekre tevődött át.

Afelől azonban ne legyen kétségünk, hogy az Apple még tartogat számunkra meglepetéseket.


Olvass tovább