Meghibásodások elkerülése: alaplap, ventilátor, gépház

Óvintézkedések a laptop meghibásodásának megelőzésére – 3. rész

<< 1. rész: A laptop kijelzőjének és merevlemezének megóvása
<< 2. rész: A akkumulátor, a töltő, a billentyűzet és a csatlakozók

A cikksorozat témái: 1. Képernyő; 2. Merevlemez; 3. Csatlakozók; 4. Töltő és akkumulátor; 5. Billentyűzet; 6. Alaplap; 7. Ventilátorok; 8. Gépház. A befejező részben az alaplapok, a laptopot hűtő ventilátor és a gépház megóvását érintjük

dell laptop alaplap
Dell Studio 1535, 1537 gyári laptop alaplap

Az alaplap házilag nem javítható

Az előző részekben már többször említésre került, hogy mind az asztali, mind a hordozható számítógép legdrágább hardvereleme az alaplap.  Nevéből eredően a számítógép-rendszer alapjául szolgál, mivel fizikailag össze van kötve a készülék többi összetevőjével. Az alaplap leggyakoribb hibái:

  • a tápegység meghibásodása;
  • a BIOS helytelen beállítása;
  • az integrált áramkörök, videokártya túlmelegedése;
  • mechanikai hatás során bekövetkező alaplap tartozékok sérülése.

Számtalan tényező előidézheti az alaplap meghibásodását, de amit mindig tartsunk szem előtt: otthoni körülmények között ne kezdjünk hozzá egyedül az alaplap szereléséhez. Ezzel nemcsak a garanciális javítás jogosultságát veszítjük el, de az is előfordulhat, hogy az alaplap javíthatatlanná válik. Az alaplap diagnosztizálása speciális szaktudást és berendezést igényel, ezért baj esetén forduljunk szakemberhez és kérjük a segítségét. Az szervizben műszerészként működő szakember gyorsan és operatívan megvizsgálja a készüléket, majd részletesen tájékoztatja a tulajdonost a javítás költségeiről, és várható időtartamáról. A Laptopszerviz.Hu budapesti műhelyiben a bevizsgálás ingyenes.

Laptop ventilátorok – Hűtőrendszer

laptop ventilátorA laptopban a hűtőventilátornak az a szerepe, hogy elvezesse a hőt a belső hardverelemektől. Az egyre vékonyabb és kompaktabb hordozható gépekben a teljes rendszer hűtését egy darab ventilátor látja el, ezért a rendszer üzemképességét alapvetően meghatározza ennek az eszköznek az állapota.

A ventilátor az évek során elhasználódik, ami elsősorban a poros környezet és a hardvereszközök igénybevételének a következménye. A laptop ventilátor használat közben jellegzetes hanggal jelzi, hogyha nem megfelelő hatékonysággal működik. Csökkenő teljesítményére utal az alkotórészek felmelegedése. Például amikor a gépház ontja a meleget, akkor komoly bajok vannak a hűtéssel.  Hibás ventilátor esetén automatikusan működésbe lép egy túlterhelés védelmi rendszer. Ez akkor következik be, amikor a hőmérséklet túllép egy határértéket.

A hűtőventilátor javítási költsége függ annak típusától. A nem szétszedhető ventilátorokat értelemszerűen cserélni kell, a szétszedhetőket a szakértő megvizsgálja és eldönti, hogy csak részben vagy teljes egészében szorul-e cserére.

A ventilátor élettartamának meghosszabbítása érdekében:

1) tisztítsuk rendszeresen a laptop hűtőrendszerét;

2) biztosítsunk megfelelő teret a szellőzéshez;

  1. a) használjuk vízszintes, sima felületen;
  2. b) ne helyezzük takaróra, párnára, paplanra;
  3. c) hagyjuk szabadon az oldalsó és alsó szellőzőnyílásokat;

3) bekapcsolt állapotban még rövid időre se tegyük laptoptáskába vagy védőtokba;

4) ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak, hőhatásnak.

A gépház karbantartása

A laptop burkolatának meghibásodását leggyakrabban a gondatlan használat okozza. Az esés, ütés, karcolás, sarkok letörése nemcsak az eszköz külsejét csúfítják el, de a belsejében is problémát okoznak. A felhasználónak időnként ellenőriznie kell, hogy minden csavar a helyén van-e. Erre azért van szükség, mert a csavarok a gépház belsejébe kerülve letörhetik a ventilátor lapátjait, vagy zárlatot idézhetnek elő az alaplapon. A laptopház deformálódása a szalagkábelek sérülését, valamint a vezeték nélküli modul beépített antennáinak meghibásodását is okozhatják.

Az egyszerű odafigyelés mellett meg kell tanulnunk a laptop helyes, szakavatott kinyitását. Éspedig:

laptop helyes kinyitásaEgyik kezünkkel fogjuk meg középen (sohasem a szélén) a kijelzőt, másik kezünkkel támasszuk meg az érintőpadnál az alsó panelt. Ezzel megakadályozhatjuk a zsanérok idő előtti kopását, illetve a képernyő szalagkábeleinek törését.

Javítás, karbantartás, tisztítás. Notebook szerviz Budapest. Laptop ventilátor csere házilag

Szólj hozzá!