Tippek a laptop akkumulátor üzemidejének növelésére

Gyorsan lemerül az akkumulátor?

laptop üzemidő növelés
Hogyan növelhető az akkumulátor üzemideje?

Könnyen megeshet, főképp utazások alkalmával, hogy a magunkkal cipelt laptopunk akkumulátora a vártnál előbb kerül lemerültség közeli állapotba. Ráadásul ilyenkor akár az is megeshet, hogy nem találunk töltésre alkalmas konnektort, vagy ami még rosszabb: a töltő nincs kezünk ügyében. Nem érdemes azonban pánikba esni, ilyen esetekre is van néhány apró trükk, amit érdemes bevetni, hogy meghosszabbítsuk a hordozható számítógép működését, az üzemidőt.

Néhány tipp üzemidő hosszabbításra

Hiába érhetőek el manapság már extrém üzemidőt (6-8 órát) ígérő akkumulátorok, ezek a beígért számok gyakran csak álmok maradnak, mert laptopunk energiafelhasználása messze áll az ideálistól. Ahhoz, hogy kihozzuk akkumulátorunkból a maximumot, vagy esetleg alacsony töltöttség esetén megnöveljük az üzemidőt, alább néhány tippet gyűjtöttünk össze ennek érdekében.

Merevlemez karbantartása

Az úgynevezett HDD-k (angolul: hard disk drive) esetén könnyen előfordulhat, hogy az elhanyagoltság növeli az energia felhasználást. Ez azt jelenti, hogy amikor sűrűn használjuk laptopunkat és azon az adatokat jobbra-balra pakoljuk, töröljük, másoljuk ún. „fragmentum” jön létre, amit tekinthetünk adathulladéknak is. Ezek felhalmozódása és lerakódása azt eredményezi, hogy a merevlemezen található adat mennyiség nő, és így töredezetté válik, ami növeli a seekelési időt, vagyis az adatok kinyerését a merevlemez partícióiból. Ezért a régi HDD alapú merevlemezeket szükséges időről-időre töredezettség-mentesíteni, mely folyamat az adat darabkákat eltávolítja és a valódi adatokat is rendezi a könnyebb elérhetőség érdekében. Ez egyrészt gyorsítja laptopunk működését, másrészt jótékony hatással van az energiafelhasználásra is, így érdemes előre gondolkodva ezeket a defragmentálási folyamatokat beiktatnunk, azon időszakokra, amikor elektromos hálózathoz csatlakozik laptopunk.

A modern SSD (solid state drive) esetén erre nem szükséges időt fordítani, hiszen az újabb technológia révén energiatakarékosabbak, kevésbé melegednek és az adat elérési idejük is töredéke a HDD alapú adattárolókhoz képest.

Kapcsoljuk ki a nem szükséges programokat

A modern operációs rendszerek esetén észre sem vesszük, de rengeteg automatikusan induló program is elindul laptopunk bekapcsolásakor. Ezek nem csak a bekapcsolási időt hosszabbítják, de az üzemidőt is csökkenthetik, így érdemes elgondolkodnunk a felesleges programok kikapcsolásán, vagy hibernálásán.

Bluetooth, Wi-fi, HDMI, pendrive kilőve

Fontos energiatakarékos lépés, hogy a szükségtelen egyéb eszközöket is kapcsoljuk ki, illetve válasszuk le laptopunkról. Az esetleg csatlakoztatott telefon, hordozható merevlemez és pendrive mind akkumulátorunk energiájából táplálkozik. Ezért, ha nem használjuk őket, inkább válasszuk le őket gépünkről. Ugyanez érvényes a Wi-fi, illetve Bluetooth modulokra is, amennyiben nem használjuk, kapcsoljuk ki őket, mert még passzív állapotban is merítik az akkumulátortelepet.

Egyszerre egy feladatot végezzünk

Alacsonyabb töltöttségi szintnél igyekezzünk egy feladatra korlátozni munkánkat. A párhuzamosan futó programok (pl.: videó lejátszás, böngésző és irodai program használata) jobban igénybe veszik laptopunkat, emiatt az energiafelhasználás is növekszik. A háttérben ezek is terhelik a processzort, amivel jelentősen csökkenhet az üzemidő. Ráadásul a nagyobb CPU-használat és a megnövekedő hűtési igény miatt felpörgő ventilátor is rövidíti a használati időt.

Csökkentsük a fényerőt

A kijelző panel gyártási technológiájától függően akár fél-egy óra plusz üzemidőt is nyerhetünk, ha annak fényerejét a számunkra elfogadható minimális mértékre állítjuk. Amennyiben LCD panellel ellátott laptoppal rendelkezünk, a fényerő csökkenés látványos üzemidő javulást eredményezhet, hiszen a folyadékkristályos kijelző laptopunk leginkább energiaéhes alkotóeleme lehet. Emellett néhány laptop esetén a billentyűzet is világítást kap. Az energiatakarékosság jegyében érdemes ezt is kikapcsolnunk.

Energiatakarékos üzemmód

Alapvető lépés, hogy ha az üzemidőt szeretnénk kitolni, akkor kapcsoljuk be laptopunk energiatakarékos módját. Ez nemcsak a kijelző fényerejét, de gépünk teljesítményét is visszafogja, így rengeteg energiát spórolhat meg nekünk.

Tartsunk pótakkumulátort

Nem épp költséghatékony megoldás, de megkímél minket az energiatakarékossági intézkedésektől, ha hosszú utakra egy pótakkumulátort is magunknál tartunk arra az esetre, ha energiahiányos állapotba kerülnénk. Itt csupán arra kell figyelnünk, hogy előre gondoskodjunk ennek töltöttségéről.

Összefoglalva a tippeket:

  • gondolkodjunk előre: a rendszeres töredezettség-mentesítés javítja laptopunk energiaigényét
  • kapcsoljuk ki, ami nem kell: háttérben futó programokat, Wi-fi/Bluetooth modult
  • egyszerre csak egy feladatot végezzünk, kerüljük a „multitaskingot”
  • vessük be az energiatakarékos üzemmódot
  • ha kell, tartsunk magunknál pótakkumulátort

Ezt a néhány lépést betartva, ha energiaszűkébe kerülünk, laptopunk üzemidejét könnyedén megtoldhatjuk fél, vagy akár egy órával is.

Ha laptopakkumulátorra van szükséged, akkor a Laptopakkumulator.eu (a /laptop-akkumulator/ oldal eltűnt, link törölve 2023.03.15) webshopban óriási választékot találsz gyártónként és típusonként.


Tippek: laptop akku üzemidő növelés

tippek: notebook üzemidő
Akkuk hosszú üzemidővel

Energiatakarékos üzemmód – Hosszabb üzemidő! Hogyan hosszabbítható meg a laptop akkumulátor üzemidő? Hasznos tippek minden notebook tulajdonosnak. Kulcsszavak Google kereséshez: laptop akkumulátor hosszú üzemidővel, notebook üzemidő növelési tippek, energiatakarékos akku használat

Szólj hozzá!