A laptop mérete és teljesítménye

Hogyan válasszunk laptopot? – III. rész

< < II. rész: Laptop választás márkák, gyártók szerint

Méret kiválasztása – hogy nézzen ki a notebook?

Mint minden használati tárgyra, a notebookokra is jellemző: az a fontos, hogy nekünk tetsszen. Azt tartsuk szem előtt, hogyha olyan készüléket választunk, amely első ránézésre nem tetszik, vásárlás után ezen már nem sokat változtathatunk rajta. Előfordulhat, hogy idővel megszeretjük, de jobb már elsőre olyan küllemű táskagép mellett elkötelezni magunkat, amelyre jólesik ránézni.

A legtöbb olcsó hordozható számítógép háza gyatra műanyagból készül. A jobb eladhatóság érdekében a műanyag alumínium-utánzatot kap, jóllehet tartósság szempontjából óriási a különbség a kettő között. A fém notebookház, ha nincs bekapcsolva a gép, hideg tapintású, így az anyagfajtát könnyen megállapíthatjuk.

A méretválasztásban lehetőségeink és szükségleteink legyenek az irányadóak. Elvben igaz a tétel, hogy a nagyobb, súlyosabb hordozható számítógépeknek nagyobb a teljesítménye, biztonságosabbak és strapabíróbbak – de ha plusz összeget szánunk a vásárlásra, akkor ugyanezeket a tulajdonságokat kisebb méretű gépben is megkaphatjuk. Legyen szempont az is, hogy akarunk-e egy 2-2,5 kilogrammos, netán még nehezebb komputert magunkkal hordani. Ha ritkán visszük magunkkal vagy ha kocsival járunk, ez kevésbé fontos szempont, de naponta hordjuk irodánkba, egyetemre, s ha velünk marad esti programjainknál is, mert nincs időnk hazavinni – akkor bizony nagy áldás egy szupervékony, szuperkönnyű masina.

Szélesség és hosszúság tekintetében a laptopok méretét alapvetően a kijelző mérete határozza meg.

laptop méret - kijelző méretek, inch
Lenovo, Dell és MSI laptopok más-más méretben

>> Laptop kijelző méret, típusok

Milyen hardveres erőforrásokra érdemes figyelnünk?

Vásárlás előtt tisztázni kell, hogy milyen feladatokra szeretnénk használni a számítógépet, tudniillik ettől függ, milyenek legyenek az alkatrészek műszaki jellemzői.

amd vagy intel laptop processzorok
AMD vs INTEL – melyik a jobb processzor?

A laptop processzora. AMD vagy Intel?

A processzor a notebook legfontosabb eleme, mivel tőle függ az általunk kiválasztott eszköz gyorsasága és stabil működése. A világon két leginkább elterjedt processzorgyártó van – az AMD és az Intel. Érdemes megismerkedni mindkettővel.

Az E1 és E2-es AMD processzorok ugyan nem gyorsak, de ezt a hiányosságukat kompenzálja a beépített videokártya, amellyel gyengébb játékokat is játszhatunk. Az A4, A6, A8 és A10 CPU-kban teljesítmény oldalról csaknem teljesen kiegyensúlyozott a videokártya és processzor, ezért mind játékra, mind munkára alkalmasak. Értékelésük igen könnyű: minél nagyobb a szériaszám, annál nagyobb a teljesítmény.

Az Intel processzorok energiahatékonysága jobb az AMD processzorokénál, ezért az ezekkel felszerelt notebookok sokkal halkabban, gyorsabban és tovább üzemelnek. Az olcsó Intel Celeron  és Intel Pentium processzorok tudása nagyjából megfelel az AMD E1 és E2 szériájú központi feldolgozó egységének. A valamivel drágább Celeron és Pentium, illetve i3 és i5 CPU-k ára és teljesítménye összhangban van, emellett kitűnnek hatékony beépített videokártyájukkal. Az i3 számítógépes erőforrásokat középkategóriás gépekbe, az i5-ösöket pedig a drágább hordozható számítógépekbe szerelik be. Az i5-ösök és i7-esek a leggyorsabbak, de csak azok vásároljanak ilyen erőforrással rendelkező gépet, akik a legújabb játékokat vagy igényes grafikai alkalmazásokat szeretnének futtatni, máskülönben semmiféle különbséget nem tapasztalunk a gyengébb processzorokhoz képest.

Ha nem szeretnénk sokat költeni, és a laptop csak egyszerű feladatok elvégzéséhez kell, akkor az olcsó Intel Celeron vagy az E1/E2 szériájú AMD processzorok mellett döntsünk. Ha üzleti notebook az álmunk, akkor az Intel Pentium vagy A4, A6 és A8 szériájú AMD processzorokat keressük.

Ha általános felhasználású notebookokra vágyunk, akkor válasszuk a kétmagos Intel i3, i5 és i7 processzorokat, mivel ezeken futtathatók alacsonyabb grafikai igényeket követelő programok, valamint a régebben megjelent számítógépes játékok, ráadásul elfogadható áron beszerezhetők.

Vegyük azt is figyelembe, több mag nem feltétlenül jelent jobb teljesítményt. Gyakran a korszerű kétmagos processzor, sokkal gyorsabb az előző generációs négymagosnál.

Operatív memória

A legtöbb korszerű program és játék futtatásához tökéletesen elegendő a 4 GB memória, sőt hacsak irodai munkához használjuk, akkor a 2 GB is elégséges. 8 GB-os memóriával felszerelt készüléket csak azoknak érdemes vásárolni, akik olyan nagy erőforrást igénylő feladatokat nyomnak rá, mint videoszerkesztés, a legújabb játékok futtatása stb. A notebookokban használt memória modulok különböznek az asztali gépekbe szerelt RAM-októl. Ha vásárlás után szeretnénk a számítógépben lévő memóriát bővíteni, akkor meg kell állapítani, milyen típus van benne. A billentyűzet alján lévő matrica alapján megtudhatjuk, milyen processzor, videokártya, memória  és merevlemez lapul a laptopban.

Videokártya – grafikus vezérlő

A videokártyának kevesebb szerepe van a laptop működésében, mint a processzornak és a memóriának, persze a videokártya sem mellékes. A grafikus vezérlő felelős azért, hogy milyen minőségű képet lát a felhasználó a kijelzőn. Minél erősebb videovezérlőnk van, annál tökéletesebben futnak a laptopon a legújabb játékok.

A belépő szintű, alsókategóriás laptopok többnyire integrált videokártyákkal vannak felszerelve. Ezek a mindennapos tevékenységhez – Office használatához, képek nézegetéséhez, az interneten fellelhető filmek megtekintéséhez – tökéletesen elegendők.

Az AMD processzorokba integrált videovezérlők  teljesítménye egészen a legutóbbi időkig  megelőzte az Intelbe épített vezérlőket, de 2016-tól ez megváltozott. Az Intel i3, i5 és i7 processzorok legújabb generációi erős beépített kijelző irányítóval rendelkeznek, és jelentősen megelőzik még a legjobb teljesítményű AMD központi feldolgozó egységeket is.

Jelenleg a legjobb ár-érték arányú diszkrét videokártya a kezdő szintű Ge Force 830M/840M/940M, és a középszintű 850M/950M/960M. A jóval drágább Ge Force 965M, 970M és 980M típusú grafikus vezérlők sokkal komolyabb feladatok elvégzésére képesek, mivel azonban erősebben melegszenek, ezért az ilyen videokártyákkal felszerelt  notebookokat ajánlatos hűtőalátéttel megtámogatni.

Erős grafikus kártyával felvértezett noteszgépek esetén vegyük figyelembe, hogy az eszköz túlmelegedése előbb-utóbb bizonytalan működéshez, a számítógép lefagyásához vezet.

A tárhely gyorsasága minősége

Természetesen ennek is szerepe van az asztali vagy mobil számítógép teljesítőképessége szempontjából. Következő cikkünkben erre térünk ki.


Laptopválasztás külső megjelenés és belső minőségi mutatók alapján. A laptop méretét alapvetően a kijelző mérete szabja meg, míg a laptop teljesítményt a beszerelt hardver eszközök, jelesül a processzor, az operatív memória és a videokártya teljesítménye határozza meg elsődlegesen, de szerepet játszik ebben a winchester is. Google keresés: Infrafűtés vezérelése okostelefonról, notebook választás külsődleges jegyek és belső tulajdonságok alapján. Külcsín és belbecs laptopvásárlásnál. Vezérlés alkalmazása mobil eszközről.

“A laptop mérete és teljesítménye” bejegyzéshez 2 hozzászólás

Szólj hozzá!