Külső merevlemez használata – adatmentés

Mi a teendő akkor, ha a külső tárhely felmondja a szolgálatot?

A külső merevlemezen tárolt adatok kockázatoknak vannak kitéve

Külső tárhely - Asus HDD
Asus külső merevlemez – HDD – 1 TB

A külső merevlemezek a közelmúltban még luxuscikknek számítottak, különösen hogy elég magas árat kellett fizetni értük, ám ma már egyre népszerűbbé váltak. Tehát ma már sokkal megfizethetőbbek és lenyűgöző tárolókapacitást képesek nyújtani, nem ritka az akár 1-2 TB-os külső tároló. Következésképp kézenfekvő a felhasználók számára, hogy az adataikat ezen tárolják, hiszen az asztali vagy a hordozható számítógép merevlemezen vagy a telefon memóriakártyáján mindig több szabad helyre van szüksége van szükség, mint amennyit még nem foglaltak el képeink, videóink. Ráadásul a technológiai fejlődés egyre nagyobb méretű (és persze jobb minőségű) fényképeket és filmeket eredményez, ezért például egy professzionális fényképész az adatai tárolásához egyre nagyobb helyet fog igénybe venni. Egyrészről tehát a külső tárhely használata megoldás a kapacitásbeli problémáinkra.

Másrészről a külső merevlemezek biztonsági megoldást jelentenek az értékes fájljaink számára. Egy ilyen meghajtó nemcsak a kiegészítő tárhely szerepét játszhatja a szokásos merevlemez mellett, hanem biztonsági másolatot is jelenthet munkáinkról, adatainkról, így mindig megtaláljuk fontos dokumentumainkat egy másik példányban is.

Meghibásodás – adatmentés

Mi a helyzet viszont akkor, ha ez a tartalék opció sem érvényes? Bármilyen adattároló eszköz meghibásodhat és ez alól a külső merevlemez sem kivétel. A legnagyobb veszélyt a fizikai sokk jelenti a fájljainkra nézve. A külső meghajtók alapvetően ugyanazt a működési elvet követik, mint a klasszikus merevlemezek, az adatok tárolására szolgáló, egymásra helyezett lemezekre alapozódnak. Közismert tény azonban, hogy a legkisebb sokk hatására is kár képződhet bennük.

Ahhoz, hogy ellenőrizzük a külső merevlemezünk működését, első lépésként csatlakoztassuk a számítógéphez vagy laptophoz, így kiderül, hogy tárolóeszközként jelenik-e meg. Előfordulhat, hogy a meghajtón található fájlok láthatatlanok, ami szintén problémára utal. Nem utolsó sorban megtörténhet, hogy egyes fájlok, bár láthatóak, mégsem hozzáférhetőek. Ha biztosak vagyunk benne, hogy a fájlokat nem másoltuk át másik könyvtárba, nem neveztük át, vagy vittük át egy másik meghajtóra, akkor ideje szakembert hívnunk.

adatmentes - kulso tarhely
Adatmentés külső merevlemezről

Egyes felhasználók elég bátrak ahhoz, hogy szokatlan módszereket vessenek be az adatok visszaállítása céljából, ám nem érdemes extrém technikákkal kísérletezni. Az internetről mindenféle ingyenes szoftver letölthető, ami nem mindig vezet a várt eredményhez, főleg ha nem szakértők használják ezeket. Vannak olyanok is, akik egyből csavarhúzóval esnek neki a készüléknek, ám nem valószínű, hogy ilyen beavatkozás nyomán megoldhatóak lesznek a problémák. Az erre specializált cégek a külső merevlemez-helyreállítási műveleteket, azaz az adatmentést biztonsági szempontból szabályozott környezetben hajtják végre, hiszen a legkisebb por vagy szennyeződés helyrehozhatatlanul károsíthatja az adatokat. Ezért a legfontosabb tanács: vigyük be a külső meghajtót egy laptopszervizbe, az adatmentést bízzuk szakemberre!


Számítástechnika: hardver eszközök és szoftver használat. Számtech megoldások. A külső merevlemez olyan adat-tárhely, mely leginkább biztonsági másolatok tárlására szolgál, de ritkán futtatott szoftver is elhelyezhető rajta. Meghibásodása esetén adatmentés szükséges: több szervizre  is számíthatunk ebben. Külső laptop SSD tárhely és HDD winchester

Marketing webszövegek elhelyezése optimalizált honlapokon. Weboldalra SEO PR-cikk linképítés – keresőmarketing és optimalizációs eszközök a jobb Google helyezéshez.

Szólj hozzá!